Kategorie
 
 
 
 
 
Zdraví

Vyhlaste válku zubnímu kazu

Zubní kaz je snad jedním z nejrozšířenějších onemocnění na naší planetě a nepochybně patří i k těm bolestivějším. Za jeho vznikem stojí několik faktorů, ale tím nejhlavnějším je nedostatečná nebo i žádná ústní hygiena, jejímž důsledkem dochází k usazování zubního povlaku a šíření bakterií. Co můžeme udělat pro to, abychom se této nepříjemnosti vyhnuli?

Vyhláste vojnu zubnému kazu

Co je zubní kaz a jak vzniká

Prvotním stádiem zubního kazu je mikrobiální plak. Jedná se o vrstvu bakterií, které se usazují v dutině ústní a přeměňují cukry na kyseliny, důsledkem čehož narušují zubní sklovinu. Přestože se povlak usazuje všude, existují přece jen místa, ze kterých se odstraňuje jen velmi těžko. Řeč je o zubních krčcích, rýhách na žvýkacích ploškách a v neposlední řadě i v mezizubních prostorách. Na místech, kde není tento povlak pravidelně odstraňován, vzniká již zmiňovaný zubní kaz. Ten zpočátku vůbec nebolí a často si jej můžete zaměnit s odvápněnou částí skloviny.

V případě, že nezasáhnete včas, kaz začne pronikat hlouběji a může napadnout vnitřní část zubu, zubovinu či dokonce zubní dřeň, důsledkem čehož vzniká zánět a s tím spojené silné bolesti. Hlubší kaz postupně nabývá tmavší barvu a přerůst může do různých defektů jako jsou například díry v zubu. Zubní kaz je navíc infekční onemocnění což znamená, že se umí velmi snadno přenést i na okolní zuby, což je dalším z důvodů, proč byste měli vyhledat co nejdříve pomoc stomatologa. 

 

Nejčastějšími příčinami zubního kazu jsou:

  • Jednou z nejčastějších příčin zubního kazu je již zmiňovaná nedostatečná zubní hygiena, při které často zapomínáme na čištění mezizubních prostor a jazyka
  • Za vznikem zubních kazů může stát také dědičnost a genetická predispozice a také složení slin, které mohou zvýšit riziko narušení zubní skloviny
  • Další z poměrně častých příčin zubního kazu je i konzumace nesprávných potravin jakými jsou například sladkosti, příliš kyselé potraviny nebo také žvýkačky
  • Významnou roli hraje při tvorbě zubního kazu (zejména u dětí) nedostatek vápníku. Pokud je ho málo, zuby se umí kazit mnohem častěji

 

zubní pasta a kartáček

Jaké jsou symptomy zubního kazu?

Jak jsme již zmiňovali, zubní kaz zpočátku vypadá zcela nevinně, existují dokonce případy, kdy jej zpozoruje až váš zubař a to jen díky RTG snímku. Právě z tohoto důvodu je mimořádně důležitá pravidelná preventivní zubní prohlídka, kterou byste měli absolvovat jednou ročně. Jak můžete zpozorovat doma, že něco není v pořádku? Naznačovat tomu může:

 

 

Zubarské křeslo

„Zubní kaz je nejednou viditelný jen na RTG snímku, proto rozhodně nevynechávejte pravidelné preventivní prohlídky u vašeho stomatologa.“

 

Ignorování zubního kazu s sebou přináší velké množství komplikací a může se výrazně podepsat na stavu vašeho chrupu. Neléčený kaz může vést až k zánětu kostní dřeně, odumření nervů, v extrémních případech dokonce k zánětu kosti. 

 

Jak lze léčit zubní kaz

Způsob léčby zubního kazu závisí na tom, v jaké fázi byl zubní kaz odhalen. Zatímco v těch jednodušších případech jde o lokální zákrok trvající pár minut, existují i ​​takové případy, při kterých již napadený zub nelze zachránit a je třeba jej vytrhnout. Toto jsou nejčastější způsoby, jakými lze zubní kaz odstranit: 

 

  • Odstranění kazu a plomba. Nejběžnějším řešením menších zubních kazů je odstranění již odumřelé tkáně (samotného zubního kazu) vyvrtáním, laserem nebo pomocí ozonoterapie a následné vyplnění prázdného místa plombou.
  • Hlubší zásah do zubu. V případě, že jste zubní kaz neodhalili včas a ten už se stihl rozšířit do hlubších tkání závěsného aparátu, čeká vás o něco náročnější zákrok. Při tomto úkonu vám zubař musí odstranit a vyplnit nejen poškozenou tkáň, ale i zubní kanálky.
  • Trhání zubu. Naneštěstí existují i ​​případy, kdy kaz poškodí zub do takové míry, že už jej nelze zachránit. V takovém případě přichází na scénu extrakce, resp. trhání zubu. 

 

Základem zdravého úsměvu je prevence

Zkažené zuby nechce nikdo z nás. Zubní kaz totiž způsobuje bolest, zápach z úst a může vést až k vypadnutí zubu. Nejjednodušším a nejosvědčenějším způsobem, jak zabránit jeho vzniku, je prevence. Toto jsou nejdůležitější preventivní opatření: 

 

1. Pravidelné čištění

Prvním a nejhlavnějším pravidlem správné prevence zubního kazu je pravidelná ústní hygiena, která spočívá nejen ve správné technice čištění zubů, ale také v její pravidelnosti. Čištění zubů by mělo trvat minimálně 2 minuty a zapomínat byste neměli ani na mezizubní prostory a jazyk. 

 

2. Odstranění škodlivých potravin

Pokud chcete, aby vaše zuby byly zdravé a silné, je načase dát sbohem i některým druhům potravin. Jde zejména o sladkosti, iontové a energetické nápoje, citrusové plody, ale například i žvýkačky. 

 

3. Odstraňování plaku

Někomu se tvoří víc, jinému méně. Řeč je o plaku. V případě, že běžné čištění zubů nepomáhá, měli byste zvážit návštěvu dentálního hygienika. 

 

4. Pitný režim

Jedním z dalších rizikových faktorů při vzniku zubního kazu je také pravidelný pitný režim. Pravidelným přísunem tekutin se totiž odplavují z úst škodlivé bakterie. Pít byste proto měli pravidelně, alespoň jednou za hodinu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze