Kategorie
 
 
 
 
 
Zdraví

Alergie na slunce: Jak se ji zbavit?

Setkali jste se už s pojmem „sluneční alergie“? Pokud vaše pokožka již někdy v minulosti zareagovala nečekaně na sluneční záření, pravděpodobně půjde o alergii na slunce. Podívejte se spolu s námi na projevy alergie na slunce a možnosti léčby.

Alergie na slunce: Jak se ji zbavit?

 

Jak vypadá alergie na slunce?

Jak vypadá alergie na slunce?

Jedná se o označení pro různé typy reakcí na sluneční záření. Mohli jste se setkat i s pojmy „sluneční vyrážka“ či „fotosenzitivita“. Na jejím vzniku se podílí do jisté míry dědičnost, avšak může se vyskytnout i náhle. Za vznikem stojí oba typy UV záření, avšak především UVA sluneční paprsky.

 

Kdy vzniká alergie na slunce?

 

V případech, kdy je pokožka náhle vystavena slunečnímu záření. Například na jaře, kdy pokožka není na silné jarní slunce zvyklá. Dalším důvodem vzniku může být, pokud začnete opalování v létě nárazově. Pro alergii na slunce jsou obzvláště citlivé děti do 3 let doporučujeme mít po ruce vhodný dětský opalovací krém. Příznaky alergie na slunce se mohou objevit i na tváři, a proto ji nezapomeňte chránit zvláštním krémem na obličej s UV faktorem.

Alergické projevy na pokožce mohou vzniknout i kombinací slunečního záření a některých tzv. fotosenzitivních látek (tj. zvyšujících citlivost pokožky na sluneční záření) – některé léky, bylinky, potraviny, parfémy, složky kosmetiky (vitamin C, retinol, AHA a BHA kyseliny) – jde o fotoalergické reakce.

 

Jak se projevuje alergie na slunce?

Jak se projevuje alergie na slunce?

Jako sluneční alergie se označuje celá skupina různých reakcí na slunce, proto je důležité si uvědomit, že ne u každého člověka se vyskytne stejný typ. Existuje mnoho projevů alergie na slunce. Uvedeme si alespoň několik základních typů příznaků alergie na slunce, se kterými se běžně můžete setkat:

 

  • Polymorfní světelná erupce: Je známá také jako „otrava sluncem“ a jde o nejběžnější typ. Projevuje se po několika hodinách pobytu na slunci ve formě malých hrbolků nebo červených skvrn (které někdy tvoří puchýře).
  • Fotoalergická reakci: Princip této reakce spočívá v tom, že chemická látka aplikovaná na kůži reaguje se slunečním zářením a dráždí kůži. Mohou ji způsobit například opalovací krémy nebo parfémy.
  • Sluneční kopřivka: Typ fotodermatózy, která je někdy známá jako „kopřivka ze sluneční alergie“. Může se objevit již po několika minutách pobytu na slunci a její příznaky mohou být mírné i závažné.
  • Aktinické prurigo: Tato forma kožní vyrážky nejčastěji postihuje osoby s tmavším odstínem pleti. Vypadá jako vyvýšené plochy na kůži, které se mohou objevit i na těch místech na těle, která nebyla vůbec vystavena slunci.
  • tzv. Malorka akné: Vyskytuje se u mladých lidí s mastným typem pokožky a připomínající projevy akné (na obličeji, hrudi, zádech či ramenech) – vzniká reakcí UVA záření s některými složkami (zejména tuky a emulgátory) kosmetických (opalovacích) přípravků.

 

Symptomy se projeví za několik hodin až několik dní po vystavení se slunci. Především na místech, která nechrání oblečení (obličej, dekolt, ramena, ruce)

Všímat byste si měli i dalších příznaků alergie na slunce. Podobně jako u jiných typů alergických reakcí se mohou objevit následující symptomy: nízký krevní tlak, bolesti hlavy, nevolnost (pocit na zvracení) či potíže s dýcháním.

 

Výše uvedené příznaky mohou mít poměrně závažné důsledky pro vaše zdraví, takže pokud se u vás některý z nich projeví a nejste si jisti jeho příčinou, je nejlepší se pro jistotu obrátit na lékaře.

 

Prevence vůči alergii na slunce

Prevence vůči alergii na slunce

Základem prevence je používání sluneční ochrany, tedy přípravků na opalování s vysokým až velmi vysokým ochranným faktorem, a to nejen během letní dovolené, ale již od prvních jarních paprsků, resp. na tváři ideální celoročně.

 

Několik rad, jak alergii na slunce předejít:

 

  • nevystavovat se nárazově, ale postupně a pomalu slunečním paprskům,
  • mezi 10. a 16. hodinou se slunci vyhýbat,
  • nezůstávat na slunci příliš dlouho,
  • vůbec nevystavovat přímému slunečnímu záření děti do 3 let,
  • chránit se oblečením a pokrývkou hlavy,
  • myslet na to, že se opálit můžete i ve stínu, ve vodě či na horách a že UVA paprsky pronikají i přes mraky či sklo.

 

Alergie na slunce léčba

 

Pokud vyrážka od slunce nezmizí rychle, doporučujeme navštívit lékaře. Při mírných projevech sluneční alergie vám může předepsat o něco silnější antihistaminika, která vám s příznaky pomohou. V závažných případech bude pravděpodobně nutné užívat krátkodobě léky, které pomohou projevy alergie na slunce odstranit.

 

Domácí recepty na alergii na slunce

 

V případě, že projevy alergie na slunce rychle mizí, bude nejlépe počkat, až úplně odezní. Vyzkoušet můžete několik postupů, které vám uleví od nepříjemných projevů:

 

  • Udržujte pokožku hydratovanou: Pokud nemáte obzvláště citlivou pokožku, mohou vám hydratační krémy pomoci s popraskanou nebo suchou pokožkou, která se může objevit jako jedna z reakcí.
  • Používejte uklidňující krémy: Pokud je vaše pokožka obzvláště bolestivá, může pomoci krém s kalaminem nebo aloe vera. Zklidní pokožku, zatímco bude alergie odeznívat. Krémy s obsahem panthenolu působí regeneračně, uklidňujícím dojmem, redukuje zarudnutí a svědění.
  • Pomůže i klasika ve formě tekutého pudru.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze