Kategorie
 
 
 
 
 
Zdraví

Jak čistit zuby mezizubním kartáčkem

Světová organizace stomatologů vyhlásila 20. březen Světovým dnem ústního zdraví. Zubní zdraví se přitom odvíjí od toho, kolik péče ústní hygieně věnujete. Zuby si přitom nestačí jen ráno a večer vyčistit, dostatečnou pozornost byste měli věnovat také mezizubním prostorům.

čištění zubů mezizubním kartáčkem

Péče o zuby

Zubní zdraví nepředstavuje jen zdravé zuby a dásně. Jen málokdo ví, že zánět v dutině ústní nebo onemocnění parodontu představují chronická infekční onemocnění, která mají vliv na lidské zdraví a způsobují závažná onemocnění jako jsou infekce srdce a ledvin a nejednou mohou být příčinou i rizikového těhotenství. Jak jsme již zmiňovali, mytí zubů není jen o čištění zubních ploch, pozornost byste měli věnovat také prostorům mezi nimi. Mezizubní kartáček a dentální nit jsou přitom těmi nejlepšími pomocníky. Víte však, jak s nimi správně pracovat? 

 

Mezizubní kartáčkydentální nitě

Mezizubní kartáčky nebo zubní nitě by měly být běžnou součástí dentální hygieny každého z nás. Běžným zubním kartáčkem se totiž nedokážete dostat do hůře přístupných míst mezi zuby, což má za následek množení bakterií, následný vznik zubního kamene, který může vyústit až v zubní kaz.

Mezery mezi zuby ukrývají až 40% povrchu zubu. Zanedbaná péče o tato místa může mít tedy na svědomí zdraví zubů. Ošetřování zubních kazů v těchto lokalitách je navíc mimořádně obtížné, jelikož k nim není zrovna ideální přístup. Abyste zubním kazům právě na těchto místech předcházeli, měli byste kromě kvalitní zubní pasty a kartáčku pravidelně začít používat i dentální nitě nebo mezizubní kartáčky. Použít je přitom můžete i k čištění rovnátek či zubních implantátů.

 

čištění zubů mezizubním kartáčkem

Mezizubní kartáčky jsou vyrobeny z různých materiálů, výběr je jen na vás. Důležité však je aby byl kartáček dostatečně ohebný a měl dostatek štětinek. Zejména pro citlivé dásně, je pro vás vhodný takový mezizubní kartáček, který má drátěné štětinky potažené plastem. Pozor, ve spojitosti s tímto typem kartáčku se nedoporučuje používat zubní pastu obsahující abraziva – brousí totiž povrch zubu. Pojďme se na to ale podívat pěkně popořadě.

Jak jsme již zmínili, aktuálně můžete sahat po dvou druzích nástrojů, které jsou určeny k důkladnému čištění prostor mezi zuby. Vybírat si můžete buď již zmiňované mezizubní kartáčky nebo dentální nitě. Stomatologové se shodují na tom, že používat můžete obojí. V případě zubní nitě byste však měli být opatrní. Pokud nedodržíte správnou techniku ​​snadno se může stát, že si vláknem poraníte dáseň čímž vytvoříte ideální podmínky pro vznik zubního kazu. To ovšem není všechno. Jednou z dalších chyb je i zatlačování zbytků jídel mezi zuby. Jednoduše řečeno, pro takové čištění budete potřebovat trošku více praxe. Pro začátečníky je proto mnohem vhodnější právě mezizubní kartáček.

 

Jak si čistit zuby mezizubním kartáčkem

Hned v úvodu si musíte zvolit velikost kartáčku. Výběr přitom vůbec není složitý. Vybírejte vždy ten největší kartáček, který se vejde do vašich mezer mezi zuby. Důvod je prostý. Příliš malý kartáček by mohl být neefektivní, protože by se nemusel dotýkat zubů. Za ideální řešení se proto považuje koupě dvou mezizubních kartáčků s různými velikostmi. Každý člověk má totiž v dospělosti až 30 mezizubních prostorů a tyto prostory mohou mít i různou velikost.

Vhodný kartáček je pro vás ten, který dokážete pohodlně vejít mezi zuby. Na začátku si možná nebudete jisti správnou velikostí, proto je ideální si pořídit mix různých velikostí, díky čemuž si vyzkoušíte, která z nich vám nejvíce vyhovuje.

A jak často po nich sahat? Používat byste je neměli jen tehdy, když se vám mezi zuby zachytí kus jídla. Používat byste ji měli alespoň jednou denně, ideálně každý večer před spaním kdy je na ústní hygienu mnohem více času. Vyměňovat byste ji měli přibližně po týdnu za předpokladu, že jste si jí čistili zuby každý večer. Shrňme si, jak ji používat:

 

  • Základem je správná velikost. Kartáček se musí pohodlně vejít mezi zuby
  • Kartáček během čištění opatrně vkládejte mezi zuby, snažte se přitom neohýbat štětinky
  • V každé mezeře přecházejte kartáčkem několikrát po sobě. V případě zubních náhrad používejte kartáčky potažené plastem, abyste je nepoškodili
  • Během čištění nezapomeňte kartáček pravidelně oplachovat, díky čemuž odstraníte z jeho štětinek všechny nečistoty
  • Po použití jej důkladně očistěte

 

Kromě používání mezizubních kartáčků a zubních nití mějte na paměti, jak moc je důležitá správná technika mytí zubů kvalitním zubním kartáčkem a na místě je i pravidelná dentální hygiena.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze