Kategorie
 
 
 
 
 
Zdraví

Jak správně vyčistit zuby

O čištění zubů posloucháme už odmalička. Rodiče a později zubaři nám přízvukovali, že o zuby se máme starat neustále, jinak o ně přijdeme. Pravidelným čištěním lze předejít různým problémům, jako je například zubní kámen, zubní kaz, paradentóza a mnohé další. Nemluvě už o tom, že každý z nás touží po úsměvu, při kterém by odhalil dvě řady dokonalých bílých zubů. Položme si však otázku – kdo z nás opravdu ví, jak si správně čistit zuby? Pokud si nejste jisti, jestli to děláte tak, jak se má, právě vám jsou určeny následující řádky.

Jak si správně čistit zuby

Správná technika mytí zubů

Osvojit si správnou techniku ​​při čištění zubů představuje polovinu úspěchu. Začněme tím, že zubní kartáček držíme pod úhlem 45°, přičemž polovina plochy vláken kartáčku je na dásních a druhá polovina na ploše zubu. Kartáčkem děláme pomalu malé krouživé pohyby, čistíme nejen samotné zuby, ale i žlábek mezi zuby a dásněmi, tzv. sulcus. Čistíme lehce, v žádném případě na kartáček netlačíme a zuby ani dásně nedřeme, abychom je nepoškodili.

Při mytí postupujeme následujícím způsobem. Nejprve si myjeme přední stranu zubů, následně přejedeme dozadu a až nakonec si vyčistíme kousací plochu. Přední zuby si vyčistíme tak, že kartáček dáme kolmo na zuby a několikrát po nich přejedeme. Nezapomeneme ani na jazyk, který vyčistíme speciální škrabkou. Vyčištěné zuby si můžeme zkontrolovat jazykem – měly by být naprosto hladké. V případě, že někam cestujeme, nezapomeňme si přibalit sadu na čištění zubů. 

 

Zubní kartáčky pro zářivý úsměv

Výběr vhodného kartáčku je pro správné čištění zubů klíčový. Na trhu dnes najdeme zubní kartáčky s různými druhy vláken – tvrdé, středně tvrdé, měkké, extra nebo dokonce ultra měkké. Ideální zubní kartáček by měl mít malou čistící hlavičku s hustě osazenými štětinkami z umělých vláken se zaoblenými konci. Zaoblené konce se totiž netřepí a jsou šetrnější k dásním. Malým kartáčkem se také snáze dostaneme do všech míst a umíme lépe kontrolovat tlak, kterým při čištění působíme na zuby a dásně.

Spousta lidí si zuby doslova dře v domnění, že je to nejjistější způsob, jak odstranit zubní kámen. Tlak v kombinaci se středně měkkým nebo dokonce tvrdým kartáčkem však často způsobuje poškození zubů i dásní. O tom, zda při mytí na zuby příliš netlačíme, nám napoví vlákna kartáčku. Pokud nedrží tvar a jsou vytočené do stran, měli bychom si koupit kartáček s měkkými vlákny a začít trénovat znovu.

 

3 minuty ráno, 3 minuty večer

Jednou z nejčastějších chyb je nedostatečná délka času mytí zubů. Mnohdy se nám nechce, kartáčkem se zubní pastou si jen tak proběhneme po zubech, aby se neřeklo, vypláchneme si ústa a myslíme si, že to stačí. Opak je však pravdou. Optimální délka čištění zubů je podle zubařů a dentálních hygieniků 2 až 3 minuty, přičemž tuto dobu je třeba rozdělit na polovinu – pro horní a dolní zuby. V opačném případě se nám na zubech začne usazovat zubní kámen. Dobrou pomůckou pro sledování času jsou malé přesýpací hodiny, které uvedený čas spolehlivě uhlídají.

Určitě si z dětství vzpomínáte na pravidlo ranního a večerního čištění zubů. Ranní čištění bychom měli provést hned po probuzení, večerní až těsně před tím, než půjdeme do postele. Po něm bychom už totiž neměli nic jíst ani pít, kromě čisté vody. Večerní čištění by mělo být důkladnější než ranní a měli bychom mu věnovat o něco více času. Právě zde by měl být vytvořen prostor i pro použití mezizubního kartáčku a zubní nitě. Na závěr si po vyčištění vypláchneme ústa ústní vodou.

3 minuty ráno, 3 minuty večer

Zubní pasty na různé problémy v dutině ústní

V minulosti si lidé čistili zuby pomocí soli či popela, později se objevily zubní prášky. Dnes máme na výběr z více druhů zubních past. Známe například pasty na citlivé zuby, bělící zubní pasty, pasty na zubní kámen nebo pasty pro lidi trpící paradentózou. Zvláštní kategorií jsou zubní pasty pro děti, které jsou významné z hlediska vyššího obsahu fluoridů a hrají tak nezastupitelnou roli v prevenci zubního kazu. Navíc si je děti rychle oblíbí pro jejich příjemnou chuť a svým složením odpovídají požadavkům mléčných zubů, jako je tomu např. u dětské zubní pasty Elmex s aminfluoridem.

Citlivost na studená či horká jídla a nápoje je typická pro lidi s odhalenými zubními krčky. Aby se nepříjemné reakce při jídle a pití snížily na minimum, vyvinuli výrobci zubních past speciální zubní pasty. Díky účinným složkám vytvářejí ochrannou vrstvu na dentinu a zamezují tak bolestivým podnětům. Jednou z nich je také Elmex zubní pasta Sensitive Plus, která obsahuje aminfluorid. Pro svou nízkou abrazitvitu jemně a šetrně čistí zuby, takže neobrušuje citlivý zubní krček.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze