Kategorie
 
 
 
 
 
Zdraví

Ledová voda a její vliv na imunitní systém

Někteří z nás se jí vyhýbají a pro jiné je to součást jejich životního stylu. Jak ledová voda působí na náš imunitní systém? A proč bychom otužování měli vyzkoušet? Pokusíme se vám shrnout pozitivní vlivy ledově studené vody na váš imunitní systém a to, proč byste měli vyzkoušet se otužovat alespoň ledovou sprchou na pár vteřin.

ledová voda

Zřejmě jste se již setkali s zdůrazněním pozitivních účinků otužování na náš organismus. Velmi často zmiňované jsou pozitivní účinky na imunitní systém, proti nachlazení či jiným respiračním infekcím ale i pozitivní vliv na krevní oběh a kardiovaskulární systém. Je to ovšem skutečně pravda?

 

Běžná rýma

Lidově nazývaná nachlazení jinak infekční virové onemocnění, kterými nejčastějšími původci jsou rhinovirus (asi 80%) ale také koronavirus a jiné. Vstupní branou tohoto onemocnění je horní dýchací trakt a přenáší se kapénkovou infekcí. Pokud někdo kýchne, tak otužování nám nepomůže zabránit kontaktu s virem. Avšak kontakt neznamená automaticky propuknutí onemocnění. Chladnejšie počasie naopak lepšie prežívanie vírusových kvapôčok zo vzduchu. Náhodná studia avšak potvrdila nižší výskyt respiračních onemocnění u otužilců. Přestože otužováním neumíme ovlivnit samotnou příčinu onemocnění, ale výrazně umíme ovlivnit vedlejší faktory.

skok do ledovej vody

Nemocné cévy

Na začátek je důležité zdůraznit, že zdraví jednotlivce ovlivňuje široké spektrum vnějších a vnitřních faktorů: stravování, fyzický pohyb, vrozené predispozice. Je otázkou, zda umíme oddělit od tohoto komplexu působících faktorů pouze efekt otužování. Nicméně je prokázáno, že působením chladu na malou plochu kůže dochází k rozšíření cév v hlubších vrstvách kůže. Díky otužování ve studené vodě se zvyšuje srdeční frekvence, krevní tlak i metabolismus. Švédští vědci zkoumali vliv lokálního střídavého působení studené a teplé vody u pacientů s cévním onemocněním dolních končetin. Na základě této hydroterapie popisují subjektivní zlepšení bolestí a krevního tlaku, které přetrvalo až rok po ukončení této terapie.

 

Hubnutí

Také je znám vliv pravidelného otužování na snižování hmotnosti. Hormon Irisina se produkuje při chladu a právě tento hormon odpovídá za odbourávání tuků. Nepřímým efektem takového způsobu hubnutí je i zlepšení kardiovaskulárního systému. Pozor však s prudkým střídáním teplot při ischemické chorobě srdce- Prudké ochlazení může vyvolat stažení cév, které může vést až k infarktu.

 

Jak se začít otužovat?

Konzultace s lekářem

Než začnete je vhodné navštívit lékaře. Při vyšetření se klade důraz na dýchací cesty, srdce, plíce a ledviny.

 

Po malých krůčcích dále dojdeš

Neskákejte hned do ledové vody. Nejdříve si to natrénujte ve sprše. Zkuste každé sprchování ukončit studeným proudem vody. Postupně si snižujte teplotu vody při sprchování nebo prodlužujte studený závěr sprchování. Teprve pak se pustěte pomalu do otužování v přírodě.

ledová sprcha

Na co při otužování nezapomenout

  • Před samotným otužováním si dejte jen lehké teplé jídlo, ideálně polévku.
  • Připravte si vhodnou pokrývku hlavy případně obuv.
  • Nezapomeňte na příjem dostatku nealkoholických tekutin.
  • Před samotným vstupem do studené vody se rozcvičte.
  • Při vstupu do vody se nezastavujte.
  • Po vylezení z vody rozhýbejte končetiny, osušte se a zahřejte například teplým čajem.

 

otužovaní

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze