Kategorie
 
 
 
 
 
Praní

Naučíme tě umýt ručníky, aby byly měkké a voňavá

Pokud se vám stává, že po vyprání máte ručníky tvrdé, drsné, případně zažloutlé či zašedlé, nejste jediní. Podobné starosti trápí mnohé ženy v domácnosti. I vy se však můžete po koupeli nebo sprše zahalit do měkoučké voňavé osušky. Stačí jen znát pár správných triků, jak prát ručníky a uvedeným problémům můžete dát navždy sbohem.

Naučíme tě umýt ručníky, aby byly měkké a voňavá

Naučíme vás, jak prát ručníky, aby byly měkké a voňavé

Aby vám nové ručníky dobře sloužily a dlouho vydržely, je třeba je vyprat s použitím pracího prostředku dříve, než je začnete používat. Nové ručníky totiž obsahují chemikálie, které jim dodávají měkkost, ale zároveň narušují schopnost vláken absorbovat vodu. Vypráním je také zbavíte nežádoucích prachových částic, které do nich vnikly během výroby. U froté ručníků první praní také účinně zatáhne volnější oka, aby se později ručníky nezatrhávaly nebo netřepily.

Před prvním praním ručníky namočte na 24 hodin do studené vody. Kromě toho, že tento postup otevře vlákna bavlny, která tak získají lepší absorpční schopnost, pomůže také odstranit přebytečné barvivo, které by se mohlo později uvolňovat při praní. Pokud chcete, můžete do vody přidat také trochu octa, který umožní barvivu navázat se na bavlnu a zachovat původní barvu ručníků.

 

Zásady správného praní ručníků

Možná si myslíte, že praní ručníků máte v malíčku, ale přesto nezaškodí podívat se, jestli právě tam někde neděláte chybu. Mnoho hospodyněk totiž ve snaze dosáhnout co nejlepších výsledků, nechtěně používá nesprávné postupy.

 

  • Neperte ručníky při příliš vysoké teplotě. Froté ručníky perte raději při 40 °C a důkladně je vypláchněte.
  • Při praní nepoužívejte nadměrné množství pracího prostředku. Jeho zbytky zůstávají na ručnících a způsobují ztvrdnutí vláken.
  • Do praní ručníků nepřidávejte aviváž. Nedoporučuje se z důvodu, že obaluje vlákna a snižuje jejich absorpční schopnost. Kromě toho bílé ručníky mohou kvůli aviváži zežloutnout nebo zešednout.
  • Ručníky perte vždy samostatně a pračku nepřeplňujte.
  • Do pračky můžete přidat ze dvou nebo ze tří tenisových míčků. Při otáčení bubnu jemným úderem nadzvednou vlákna.
  • Ručníky po vyjmutí z pračky pořádně vytřeste. Prudký pohyb zajistí, že se vlákna od sebe oddělí.

 

Co dělat, aby ručníky nesmrděly, ale voněly

Určitě se vám stalo, že bezprostředně po vyprání ručníky příjemně voněly, ale už po prvním použití začaly nepříjemně zapáchat. Nejčastější příčina je velmi jednoduchá. Během používání se ve vláknech ručníku či osušky usazují zbytky mýdla, šamponu, sprchového gelu a odumřelé kožní buňky, což má za následek zvláštní zápach, který praní při nízkých teplotách neodstraní.

V takovém případě zvyšte teplotu při praní na 90 °C a do pračky přidejte ocet. Neméně důležité je zajistit, aby ručníky vždy pořádně vyschly. V opačném případě se stávají živnou půdou pro bakterie a plísně, které mají rádi vlhko a teplo. Nedovolte, aby se pomnožily a staly se příčinou ekzému nebo kožních mykóz. Zničte je během praní použitím antibakteriálního prášku na praní Ariel, který zaručuje odstranění bakterií při praní již od teploty 40 °C.

 

Šetrné odstranění fleků a nečistot

Občas se stane, že na ručníku zůstanou skvrny od krve, make-upu, barvy na vlasy či špatně umytých rukou. V takovém případě je třeba skvrny navlhčit a nanést na ně účinný prostředek na fleky, například odstraňovač skvrn Frosch Bio se žlučovým mýdlem. Nechte jej krátce působit a poté ručník vyperte v pračce jako obvykle. Výkonná receptura s aktivním kyslíkem působí na rostlinné bázi jako odstraňovač skvrn s efektem žlučového mýdla, přičemž důkladně odstraňuje také skvrny z krve či mastnoty.

 

Naučte se prát barevné a bílé ručníky

Při praní barevných ručníků nepoužívejte prášek ani gel určený pro bílé textilie, protože tkaniny mohou vyblednout či ztratit barvu. Použijte raději prací prostředek pro barevné praní, jako je gel na praní Ariel Professional Colour. V pračce perte ručníky vždy při doporučené teplotě a jen s podobnými barvami.

Pokud to není na etiketě od výrobce přímo povoleno, pak ani bílé ručníky nebělte. Je totiž pravděpodobné, že mají povrchovou úpravu, takže bělení by časem mohlo oslabit jejich vlákna a způsobit, že budou méně savé. Doporučujeme, abyste si dřív, než budete ručník poprvé prát, pečlivě přečetli štítek s důležitými informacemi.

 

Praní ručníků zakončete vhodným sušením

Praní ručníků zakončete vhodným sušením

Po vyprání je důležité ručníky pořádně usušit. Možná jste si zvykli prostírat ručníky na radiátor, aby pořádně proschly, není to však nejšťastnější řešení. Horký vzduch poškozuje vlákna, díky čemuž se mohou polámat a ručník zdrsní. Ideální je proto použít sušičku s vhodným programem, která dokáže načechrat i ty ručníky, které jsou již déle tvrdé a nevábné. Pokud chcete, aby ručníky voněly jako luční květiny, můžete vyzkoušet přidat vůni do pračky a sušičky Dr. Beckmann. Ručníky krásně provoní a přitom nepoškodí. V případě, že sušičku nemáte, dejte ručník na šňůru tak, aby k němu mohl proudit vzduch ze všech stran.

Při sušení v místnosti nechte pootevřené okno. Tmavé a intenzivně zabarvené ručníky nikdy nesušte na přímém slunci, obzvláště v létě. Vystavené intenzivnímu záření totiž mohou ztratit barvu. Ručník doporučujeme vyvěsit ihned po jeho vyprání. Pokud bychom ho ponechali v pračce déle, zatuchnul by a nepříjemného zápachu bychom se už nezbavili. Pozor i na velmi tlusté ručníky. Po každém použití by se měly roztáhnout a vyvěsit, aby proschly. Necháte-li je pomačkané na malých ramínkách, snadno může dojít k zatuchnutí tkaniny.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze