Kategorie
 
 
 
 
 
Praní

Jak správně dávkovat prací prostředek?

"No jasné, kdy jindy? "To byl můj žalostný výkřik po návratu z dovolené. Samozřejmě, že se nám pokazila pračka. Hora prádla velikosti hory Pantokrator na mě zírala a hrozba ručního praní mě přiváděla k šílenství. Podle regulí mého otce prosím o trochu paniky jsem začala běhat po domě a vzpomínat všech řeckých bohů.

Ako správne dávkovať prací prostriedok

Naštěstí přišel manžel s ležérním úsměvem, že jestli jsem načisto na hlavu padlá, že soused je přece opravář praček. Och Jožko, zachránce! Jožko, pán co si na důchodu přivydělává opravou praček a myček, za kávičku a nějaký ten bakšiš se podívá tomu na zoubek.

Úvodní blabla prostřídaly rozebrání té bílé obludnosti. Jožko hned úvodem určoval diagnostiku zanesení. Tak i bylo. Prý to přeháním s pracím práškem a aviváží. Že to skoro zabilo mou milovanou pračku a mám se tedy krotit.

Inu, při večerním posedkávaní a užívání si hukotu pračky a nenažraných komárů jsem sedla za počítač a začala jsem Browse, jako ten prášek tedy správně dávkovat.

Zde jsem pro vás napsala pár zajímavých bodů:

 

Každá várka prádla je jiná

Když před naplněním pračky třídíme použité prádlo, obvykle se řídíme několika zásadami. Bílé věci, barevné a tmavé pereme vždy samostatně a rozdělujeme je i podle materiálu - bílou hedvábnou halenku nepereme spolu s bavlněným ručníkem při stejné teplotě a programu. I vám se občas stává, že prací prostředek dávkujete "podle oka" a obvykle použijete přibližně stejné množství? V tom případě byste měli začít věnovat větší pozornost samotným obalem. Právě tam totiž najdete přesné tabulky, kdy kolik prostředku použít.

 

Proč je dávkování tak důležité?

Pokud pracího prášku nebo gelu použijeme příliš málo, je vysoká pravděpodobnost, že s výsledkem praní nebudeme spokojeni. Může se nám totiž snadno stát, že na vláknech prádla zůstanou skvrny. Postupem času budou barvy méně jasné a začnou chytat našedlý nádech, co se nejprve projeví na bílém prádle. V případě nadměrného dávkování nám žádné poškození textilií nehrozí. Zbytky nerozpuštěného prášku se však mohou usazovat nejen v násypce, ale i v útrobách pračky a mohou také přispět k nežádoucímu zápachu. Prací prostředek se nám navíc velmi rychle mine. Jeho neekonomické používání zatíží nejen peněženku a finanční rozpočet, ale i životní prostředí.

 

Tři hlavní faktory

Pokud chceme použít správné množství pracího prostředku, musíme brát v úvahu následující:

 

  • množství prádla - pokud máte pračku, do které se vejde až 6 kilo suchého prádla, je běžné, že se vám ji nepodaří zcela naplnit. V tom případě je vhodné použít i méně pracího prostředku. Tabulky na obalech jsou obvykle uzpůsobeny na várku 4 - 5 kilo prádla.
  • tvrdost vody - čím je voda tvrdší, tím více prášku na praní spotřebujeme.
  • míra znečištění prádla - jestli na prádle nacházejí odolné skvrny, nezapomeňte ji čím dříve namočit do studené vody a přilít trochu pracího gelu respektive saponátu (v případě olejovitých skvrn). Zahrňte do programu i předpírání a použijte dostatečné množství pracího prostředku.

 

Jak nejlépe dávkovat prací prostředek?

Viz doporučené dávkování na balení od výrobce. Dávkování závisí na síly znečištění a tvrdosti vody. Pokud se toho budete držet, nebudete potřebovat extra žádný změkčovač vody.

 

Pomůcka:

Snadno znečištěné oblečení: bylo nošené jen krátce, je propocené, nemá žádné fleky.

Středně znečištěné oblečení: znečištění a menší fleky jsou viditelné.

Silně znečištěné oblečení: hodně fleků, špína je nepřehlédnutelná.

Tvrdost vody: čím tvrdší voda, tím nižší prací síla.

Prací prášok

Prací prášek versus gel

Oba typy prostředků na praní mají své výhody. Pokud si to vaše peněženka může dovolit, je vhodné mít je doma po ruce oba. Zatímco sypký prášek dávkujeme jen do násypky, tekutý gel můžeme nalít rovněž do násypky, ale i přímo do bubnu pračky. Základní rozdíl tkví v tom, jak rychle a dobře se rozpouštějí. Prášek se více osvědčí při praní na vyšších teplotách (40 ° C a více), kdy od něj vyžadujeme dobrou prací sílu. Gely jsou zase vhodné při velmi málo zašpiněného prádla (mírně propocené trička, halenky apod.), Které vyžadují kratší cyklus při nižší teplotě (30 ° C), případně praní v rukou. Prací gel můžeme použít i pro předpírku odolných skvrn.

 

Pozor na koncentrované prášky

Mnohým z nás se může zdát, že cena pracích prostředků neustále stoupá. Výrobci se však ohrazují tím, že v zájmu šetření životního prostředí vyvíjejí stále nové a nové složení s stále silnější prací silou. Po novém nám tak stačí používat menší množství pracích prostředků, které jsou nyní koncentrovanější. Někteří opraváři praček dokonce radí, že při prášcích renomovaných značek stačí do násypky dávkovat jen jedinou kopcovitou lžíci.

 

Jak dávkovat aviváž?

I při aviváži je mimořádně důležité její správné množství, které závisí na tvrdosti vody. Hlavním úkolem aviváže je změkčit vlákna a usnadnit následné žehlení. Mnohé hospodyňky přitom kvalitu aviváže měří podle toho, jak dlouho zůstává vyprané prádlo voňavá. S víčkem to však rozhodně nepřehánějte a dodržujte rysku pro maximální objem. Při soustavném nadměrném používání aviváže totiž riskujete vznik alergií a zanášení pračky.

 

Jak správně naplnit pračku?

Platí následující železné pravidlo: do bubnu se vám nad prádlo ještě musí vejít vztažená a na výšku postavená dlaň. Při jemném prádle a vlně naplňte buben pouze do poloviny. Se správným naplněním ušetříte náklady a energie. Pokud je pračka příliš plná, buben se netočí správně, a tím pádem se ani oblečení dobře nevypere. Nedávejte do pračky ani málo věcí, spotřebujete tak zbytečně energii navíc.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze