Kategorie
 
 
 
 
 
DIY - návody

TOP 5 rad jak bojovat proti vodnímu kameni

Jeden z těch problémů, který trápí téměř každou domácnost – vodní kámen. Způsobuje jej především tvrdá voda. Vodní kámen výrazně snižuje životnost spotřebičů, způsobuje vyšší náklady na energii a po estetické stránce to také nevypadá úplně nejlépe. A aby toho ještě nebylo málo, tak nepomáhá ani správnému protékání vody potrubím. Jak skoncovat v domácnosti s tímto „nepřítelem spotřebičů“ jednou provždy?

TOP 5 rad jak bojovat proti vodnímu kameni

Co je vodní kámen a proč je nepřítelem?

Vodní kámen je ve zkratce uhličitan vápenatý, který se nachází na stěnách nádob a potrubí, kterými je zahřívána a ochlazována tvrdá voda. Proto se nachází hlavně v pračce, konvici, kávovarech či bojlerech. Obvykle mívá bílou barvu, ale někdy je nehezky nažloutlý až hnědý. Tvrdá voda vzniká tak, že měkká voda (dešťová), protéká vápenatými skalami a ve vodě se objeví uhličitan vápenatý.

A tedy proč je vodní kámen takovým nepřítelem? Jak jsme již napsali na začátku, snižuje životnost, účinnost a náklady na energii. Je vědecky dokázáno, že právě vodní kámen a tvrdá voda snižují účinnost pračky až o celých 25 – 30 %. Tvrdá voda nezasahuje jen do účinnosti spotřebičů. Ovlivňuje také účinnost pracího prášku a aviváže, takže prádlo zůstává špinavé.

 

Způsoby odstranění vodního kamene

Vodního kamene se lze zbavit poměrně jednoduše. Jsou 2 způsoby, jak dočasně odstranit vodní kámen:

 

  • Mechanicky – vodní kámen obrousíte pomocí síly. Na trhu je množství pomůcek pro mechanické odstranění vodního kamene.
  • Chemicky – použijete agresivní chemický prostředek obsahující různé druhy kyselin, který snadno rozpustí vodní kámen.

 

Chcete-li problém vodního kamene odstranit natrvalo, je třeba něco udělat s jeho příčinou – tvrdou vodou. Stačí v tom případě úprava vody pomocí změkčovače. Změkčovač vody odstraňuje některé minerály, které se usazují a tvoří vodní kámen. Jediné, co je třeba zvážit při výběru změkčovače vody je spotřeba a tvrdost vody. Udělejte si v domácnosti test tvrdosti vody a také pH vody, a podle toho vybírejte produkty / aplikujte přípravky.

 

5 tipů jak odstranit vodní kámen

1. Ocet a kyselina citrónová

Tito dva pomocníci jsou v domácnostech léty ověřeni. Pomohou vám odstranit vodní kámen z konvice, ale také záchodu. Návod na odstranění vodního kamene z konvice je jednoduchý – necháte v ní vyvařit ocet nebo citrónovou šťávu a vodní kámen se rozpustí. Pokud použijete ocet, vyvařte pak ještě v konvici párkrát čistou vodu. To pomůže k tomu, aby nesmrděla. K odstranění vodního kamene z wc postačí, pokud do něj nasypete kyselinu citrónovou, necháte bez spláchnutí celou noc působit a vodní kámen bude pryč.

 

2. Vodní kámen na obkladačkách a spárech mezi nimi

Jak odstranit vodní kámen z obkládaček? Existují 2 způsoby: zubní pasta a univerzální čistič pro vodní kámen. Chcete-li použít zubní pastu, stačí, když dáte menší množství na hadřík nebo starý kartáček. Potom tím budete mnout po mezerách mezi obkládačkami i po nich.

Druhým způsobem je použít například přípravek rakouské kvality Danklorix, čistý domov – univerzální čistič. Vaše baterie tak může být dokonale čistá a bez vodního kamene jako na fotografii níže. Tento pomocník vám pomůže nejen při vodním kameni na obkladačkách a mezi nimi. Důkladně odstraňuje také špínu v celé koupelně, bakterie, alergeny a je bez chlóru.

 

Vodní kámen na obkladačkách

3. Vodní kámen v myčce nádobí? Somat čističsůl Finish!

Pokud máte problém s vodním kamenem v myčce na nádobí, vyřešit se to dá velmi jednoduše. Je mnoho čističů, které vám pomohou vyčistit myčku během běžného mycího procesu. Pomoci vám může například Somat čistič myčky nádobí, který účinně bojuje proti mastnotě a vodnímu kameni. Přidává se dodatečně k mycímu prostředku 1krát za měsíc, a to na spodek naplněné myčky nádobí. U vodního kamene v myčce vám může pomoci i Finish sůl do myčky nádobí. Poskytuje ochranu před vodním kamenem nejen pro myčku nádobí, ale také nádobí, příbory, ostřikovací ramena a filtr. Tak nebude vodní kámen ovlivňovat výkon vaší myčky na nádobí.

 

4. Coca-Cola na vodní kámen

Po přečtení těchto řádků si ji zřejmě již v obchodě nekoupíte. Obsahuje vysoké množství kyseliny citrónové a kyseliny fosforečné, a právě proto je ideální pro odmašťování i odstraňování vodního kamene. Pomůže vám odstranit vodní kámen ze záchodu i konvice. Nalijte jednu dvoulitrovou láhev do záchodové mísy nebo asi litr do konvice, nechte ji působit celý den (alespoň 10 – 12 hodin) a poté jen spláchněte nebo ji vylijte. Coca-Cola na odstranění vodního kamene opravdu funguje, byť o něco hůže než úzce specializované přípravky.

 

5. Odvápňování kávovaru a jeho čištění

Nezapomeňte také na tohoto pomocníka ve vaší kuchyni, protože ten je velmi náchylný na vodní kámen. Proto, pokud se nechcete vzdát své voňavé kávy, měli byste o něj pečovat. Pravidelně byste jej měli odvápňovat nebo používat čističe na vodní kámen. Použít k tomu můžete Collo čistič kávovaru nebo intenzivní odvápňovač Dr. Beckmann.

 

Rada na závěr jak odstranit vodní kámen

Ať už používáte jakýkoli přípravek na vodní kámen, od speciálních prostředků až po citrónovou šťávu, vždy se přesvědčte, že vše používáte podle návodu k použití. Je možné, že se daný přípravek nedoporučuje používat pro určitý druh materiálu. A tak se raději před aplikací přesvědčte, že vše používáte správně. Zbrklé odstranění vodního kamene vám určitě nestojí za zničenou baterii v koupelně.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze