Kategorie
 
 
 
 
 
DIY - návody

Má význam impregnovat obuv a oblečení?

Impregnace již není v současnosti tabu. Proč? Odpověď je jednoduchá; chceme, aby nám věci co nejdéle vydržely hezké a nezničené. Vždyť přece když si koupíte drahé kousky oblečení nebo bot, tak si je hlídáte jako oko v hlavě. Správná péče a údržba je důležitá, ale k péči patří právě i impregnace. Jak, proč a kdy impregnovat obuv a oblečení?

Má význam impregnovat obuv a oblečení?

Kdy impregnovat?

Impregnovat obuv byste měli hned jak ji koupíte a poté i opakovaně, aby dostali ať už boty nebo oblečení takovou „vyživující masku“. Něco podobného, ​​jako když si dáváte masku na vlasy, potřebují také boty a oblečení. Impregnovat byste měli i tehdy, když se na obuvi nebo oblečení objevují první známky nošení. Například, když se na kožených botách začnou objevovat první trhlinky, promokají nebo kůže začíná být velmi vysušená. Sáhnout po impregnačním přípravku na obuv byste měli určitě na zimu i na jaře. Boty jsou vystaveny posypové soli, vlhkosti a horším povětrnostním podmínkám. Ty mohou ničit materiál a vznikají tak různá poškození.

 

Impregnace obuvi

Jak impregnovat boty? Postup je jednoduchý. Budete potřebovat pouze:

 

 

1. Volba přípravku: je na vás, jestli si vyberete na impregnaci obuvi krém nebo impregnační sprej. Z impregnačních sprejů si můžete vybrat například Erdal classic sprej pro impregnaci na semiš a nubuk. Obsahuje speciální formule fluoru, chrání a impregnuje obuv, oblečení i semiš, nubuk nebo velur ve všech barevných provedeních. Kromě impregnačních sprejů máte na výběr také krémy na impregnaci. Nejuniverzálnější volbou je Erdal protect originální mast na boty. Je bezbarvá, takže široce využitelná. Poskytuje intenzivní péči a chrání boty před vlhkostí a nečistotami. Pro černé a tmavé boty doporučujeme lesk Erdal Express rakouské kvality.

 

Erdal Express lesk na obuv Černý

2. Aplikace: pokud jste si již vybrali impregnační přípravek, stačí jej už jen aplikovat. Boty by měly být při tomto procesu čisté a zcela suché. Pokud používáte impregnační sprej, nanášejte jej z dostatečné vzdálenosti, alespoň 20 – 30 cm. Při více vrstvách nechte každou jednu vyschnout. Impregnační krémy na obuv jednoduše vmasírujte do obuvi hadříkem a nechte zaschnout. Boty následně dodatečně hadříkem vyleštěte.

 

Tipy na impregnaci obuvi:

  • Pokud jsou vaše boty vyrobeny z více druhů materiálů, zvolte impregnaci, která je k tomu určena, nebo univerzální. Pokud nemáte doma vhodnou impregnaci nebo po záruce, nepoužívejte ji.
  • Impregnace by měla být nanesena rovnoměrně po celém povrchu obuvi.
  • Každá vrstva impregnace by měla být co nejtenčí.

 

Impregnace oblečení

Jak na impregnaci oblečení? Je jasné, že nebudete impregnovat každé jedno triko, které máte ve skříni. Tak jako nebudete impregnovat žabky u obuvi. Impregnuje se především outdoorové oblečení. Postup impregnace záleží hlavně na přípravku k tomu určenému.

Asi nejjednodušší k použití je Erdal protect impregnátor pro praní. Ten můžete použít při praní v pračce, ručním praní a můžete jej také přímo nanést.

 

  1. Mechanické praní - oblečení vyperete v pračce jako obvykle, do čisté dávkovací nádoby nalijte tento přípravek a perte na jemném praní při teplotě 30 stupňů.
  2. Ruční praní – oblečení naimpregnujete v 10l vody s impregnačním prostředkem a nechte působit 20 minut. Oblečení vytáhněte, vyždímejte a nechte volně vyschnout.
  3. Přímé nanášení - impregnační prostředek naneste rovnoměrně a použít ho můžete i na materiálech, které nejsou vhodné pro mechanické praní. holínky, stany nebo batohy.
     

Dalším způsobem impregnace je impregnační sprej na textil. Ten může být složitější na aplikaci, ale často jsou univerzální impregnační spreje, které můžete použít jak na textil, tak na boty. Přesně takovým impregnačním sprejem je i Imprägnol univerzální impregnační sprej. Je ekologicky testován s patentovanou recepturou a nastříkat jím můžete syntetiku, vlákna s membránou, textilie, kůži i high-tech tkaniny.

 

Tipy na impregnaci oblečení:

  • Pokud používáte impregnační sprej, aplikujte jej v otevřených a velmi dobře větraných prostorech, ve vzdálenosti asi 30 cm.
  • Oblečení i textilie by měly být při aplikaci impregnačního spreje zcela suché a čisté.
  • Impregnátory nepoužívejte na lakovanou a umělou kůži a dodržujte návod k použití.
  • Přípravky nepřelévejte z nádoby do sprejových nádob.

 

Tak tedy impregnovat nebo neimpregnovat oblečení a obuv?

Pokud jste nenašli odpověď mezi řádky článku, tak je to: ANO. Impregnace opravdu není k zahození a do uvedených přípravků se opravdu vyplatí investovat. Zajistí to, že vaše obuv a oblečení budou do jisté míry odolnější, chráněny před vnějšími vlivy a napomohou odpuzování vody. Důležitá je hlavně správná aplikace produktů a opakované obnovování impregnace. Potom zůstane vaše obuv a oblečení chráněno a zároveň bude delší dobu vypadat jako nové.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze