Kategorie
 
 
 
 
 
DIY - návody

6 kroků jak vyčistit ledničku

Čištění ledničky je důležité nejen kvůli hygienickému uskladnění potravin, ale pomůže vám také utvořit přehled o tom, co v ledničce máte. Není to však zrovna nejoblíbenější činnost a mnohé hospodyňky ji odkládají, jak se jen dá. Proto jsme pro vás připravili 6 kroků, jak umýt ledničku rychle a jednoduše. Zároveň se také dozvíte, jak odstranit z ledničky zápach.

6 kroků jak vyčistit ledničku

Jak často je třeba čistit ledničku

Dodržovat frekvenci pro čištění ledničky se vyplatí hned z několika důvodů. Zabráníte těm nepříjemným překvapením v podobě plísní, zamezíte vzniku zápachu a samozřejmě, udržíte ledničku vždy čistou a hygienicky nezávadnou. Povrch ledničky doporučujeme čistit minimálně jednou do měsíce. Mohou na něm totiž zůstávat zbytky potravin, protečená šťáva, drobky apod. Komplexní čištění ledničky, při kterém se zaměříte na důkladnější, hloubkovější očistu, provádějte minimálně dvakrát do roka. 

 

1. Vyprázdněte ledničku

Jako první povybírejte z ledničky vše, co se v ní nachází. Zkontrolujte data spotřeby u rizikových druhů potravin, nebalené potraviny, ovoce a zeleninu pečlivě prohlédněte. Mohou se na nich totiž nacházet plísně či hniloba, která lze snadno rozšířit do okolí.

 

Vyprázdněte ledničku

Všechny zkažené potraviny bez milosti vyhoďte. Ostatní potraviny, které jste vyhodnotili jako nezávadné, oddělte a během čištění je vložte do termo obalu spolu s chladícími vložkami, abyste zabránili teplotním změnám a jejich následnému zkažení.


2. Odstraňte povrchové nečistoty houbou

Na dno ledničky položte ručník, který bude zachytávat vodu při mytí, abyste si nenadělali zbytečnou práci při přetečení. Pečlivě otřete celý povrch ledničky pomocí houbičky na nádobí, namočené do vody s přídavkem čistícího prostředku. Vhodný je například Mr. Proper víceúčelový čistič, který účinně odstraňuje usazený tuk a špínu. Vyjměte police, důkladně vyčistěte drážky, přihrádky a umyjte po jednom všechny boxy. Pokud zaschlé nečistoty dostatečně navlhčíte, jejich následné odstranění bude o to snazší.
 

3. Odolnější nečistoty setřete tak, abyste nepoškrábali povrchy

Povrch ledničky představuje plochu, na které se mohou uchytit bakterie z potravin. Čím hladší a homogennější je tato plocha, tím menší je pravděpodobnost, že se v ní bakterie usadí. Proto se při čištění snažte zabránit poškrábání povrchu a vytvoření mikrotrhlin na povrchu ledničky. Při čištění nepoužívejte abrazivní čistící prostředky, raději špínu důkladně rozpusťte a následně jednoduše setřete měkkým hadříkem. K vyčištění vnitřních prostor používejte jen takové čisticí prostředky, které jsou vhodné pro materiály určené ke styku s potravinami.

 

Odolnější nečistoty

Ideální je například Dr. Beckmann hygienický čistič ledničky s bio alkoholem. Jelikož neutralizuje pachy, je výborný i v případě, kdy nevíte, jak odstranit zápach z chladničky. Odstraňuje i lehkou námrazu a schne rychle a beze šmouh. Pokud i přes pravidelné čištění máte pocit, že po otevření dvířek cítite z ledničky zápach, máme pro vás skvělý tip. Nechte uvnitř namočenou bavlnu s octem, pomůže to zabránit přítomnosti zápachu.


4. Nezapomeňte na těsnění dveří

Těsnění zabraňuje teplotním ztrátám, proto je třeba udržovat jej funkční a čisté. Pokud víte, jak umýt lednici, měli byste také vědět, jak se postarat o těsnění. Přetřete ho vlhkou houbou s trochou saponátu, setřete čistým hadříkem a osušte. Při čištění jej můžete potřít i vlhkým hadříkem s několika kapkami oleje. Pomůže to zachovat pružnost a měkkost těsnícího materiálu.
 

5. Zaměřte se také na čištění ledničky zvenčí

Možná se vám to dříve nezdálo důležité, ale i zvenčí se na ledničce mohou usazovat bakterie z potravin či okolního prostředí. Predispozičním místem je právě rukojeť na dveřích, na kterou se mohou přenést z rukou. To znamená, že nestačí jen otřít ji namokro, aby nebyla lepkavá nebo mastná.

Použijte raději dezinfekční prostředek, jako je dezinfekční sprej Impresan, který odstraňuje až 99,99% bakterií, hub a některých virů. Navíc neobsahuje barviva ani parfémy. Pokud máte ledničku s nerezovou povrchovou úpravou, s přípravkem Sidol na nerezové povrchy zmizí všechny otisky jakoby mávnutím kouzelného proutku a lednička se bude brzy lesknout jako nová.
 

6. Očistěte kompresor a výparník

Na zadní stranu ledničky se často zapomíná, takže doslova zapadá prachem. Jedná se zejména o vnější části kompresoru a výparníku, které se obvykle nacházejí na zadní straně spotřebiče. Když tyto důležité součástky obalí vrstva prachu, dochází k tomu, že lednička není schopna udržet správnou teplotu.

Prach totiž v tomto případě funguje jako dokonalý izolant. Nezvyšujte si účty za elektřinu a udržujte potraviny v konstantním chladu. Přitom jednoduchá metoda, jak vyčistit ledničku zvenčí, zabere doslova pár minut. Stačí, když ledničku na chvíli odpojíte a na očištění zadní strany použijete kartáč nebo vysavač, které prach spolehlivě odstraní.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze