Kategorie
 
 
 
 
 
DIY - návody

Jak vyrobit domácí mýdlo na ruce?

Zajímá Vás jak vyrobit mýdlo? Myslíte si, že výroba domácího mýdla je hotová alchymie? Přesvědčíme Vás, že výroba domácího mýdla nemusí být vůbec složitá. Ukážeme Vám z čeho se takové domácí mýdlo vyrábí a také jak vyrobit domácí tekuté mýdlo na ruce.

Jak vyrobit domácí mýdlo na ruce?

Pokud máte chuť si trochu zaexperimentovat a vyrobit si domácí mýdlo na ruce nebo někoho blízkého obdarovat ručně vyrobeným MÝDELKO na ruce pozorně čtěte dále. Domácí výroba mýdla není vůbec složitá. Jakmile získáte praxi postačí Vám na jeho přípravu hodina, čili ne více než na upečení chutného koláče. Jak se mýdlo avšak vyrábí? Existuje několik možností, které si nyní popíšeme.

 

Domácí mýdlo z mýdlové hmoty

Domácí mýdlo z mýdlové hmoty

Tuto metodu v angličtině najdete pod názvem melt & mold nebo melt & pour 4i pod zkratkou M & P. Je založena na principu roztání (melt) průsvitné nebo nepresvietnej mýdlové hmoty a jejím následném barvení, přidávání vůní, případně dalších složek jako oleje, bylinky, gumové hračky či dekorativní ozdoby. Nakonec hmotu vylijete (pour) do formy (mold) a následně počkáte dokud ztuhne. Mýdlovou hmotu najdete v hobby prodejně. Takto víte relativně jednoduše vytvořit vlastní ruční dárky pro přátele či různé příležitosti. Nevýhodou takové mýdla je, že je měkké a nemůžete ovlivnit složení mýdlové hmoty.

 

Domácí mýdlo od základu

Domácí mýdlo od základu

Pokud chcete mít složení mýdla od základu pod kontrolou pak zapomeňte na mýdlovou hmotu. Z čeho se vyrábí mýdlo? Vašimi základními surovinami pro výrobu domácího mýdla jsou oleje / tuky a hydroxid (NaOH - hydroxid sodný nebo KOH - hydroxid draselný), jejichž chemickou reakcí vzniká mýdlo a glycerin. Proces se nazývá Saponifikace mastných kyselin.


Doma si tak na základě různých technik výroby přírodního mýdla můžete vyrobit:

  • Pevné domácí mýdlo
  • Tekuté domácí mýdlo
  • Krémové domácí mýdlo na holení
  • Šlehané domácí mýdlo
  • Mýdlo s obsahem mléka

 

Náš tip: Frosch EKO tekuté mýdlo s pumpičkou jemně čistí, zvláčňuje pokožku a chrání ji před vysušením. Je skvělou alternativou kvalitního domácího mýdla na ruce bez jakékoliv námahy Vhodné i pro děti.

 

Různé metody přípravy domácího mýdla

Různé metody přípravy domácího mýdla

Metoda výroby za tepla (hot process soapmaking)
Tato metoda spočívá v zahřívání mýdlové hmoty během celého procesu saponifikací, aby se urychlila reakce zmýdelnění / zmýdelňování a zajistilo se zmýdelnění všech mastných kyselin. Výhodou je, že mýdlo je možné použít hned po ztuhnutí, obvykle po 24 hodinách.


Metoda výroby za studena (cold process soapmaking)
Pravděpodobně nejjednodušší metoda výroby domácího mýdla, při které se obejdete i bez sporáku. Smícháte tuky s hydroxidem za pomoci vařečky a ponorného mixéru. Přidáte podle své fantazie a přání doplňky pro zabarvení hmoty a doplníte vonným olejem. Následně vylijete do forem, které musí zůstat v teple. Proces zmýdelnění probíhá pak automaticky během 24 hodin, působením tepla, které reakce vytváří a dobíhá během 2-3 následujících týdnů. Teprve potom je možné mýdlo bezpečně použít. Čili tento proces je poněkud náročnější na čas.

My si podrobněji popíšeme tuto metodu za studena, protože patří k těm nejjednodušším a každý trochu šikovnější kreativec by ji mě zvládnout .:

 

  • Příprava roztoku NaOH - Před přípravou roztoku se seznamte základní bezpečnostní pravidla. Připravíte si digitální váhu a nalijete požadovanou hmotnost vody do nádoby. Voda musí být studená nebo pokojové teploty, neboť hydroxid ji při rozpouštění zahřeje až na 95 ° C! Jinak hrozí rozsypání! Pak si odvážíte NaOH. Pomalu, za stálého míchání vařečkou / silikonovou stěrkou sypete. Mícháte dokud se všechen NaOH nerozpustí. Při tomto procesu se roztok zahřeje až na 95 ° C, a vznikají výpary, které nechceme dýchat. Buď pracujete vedle otevřeného okna nebo zadržíme dech a na chvilku odejdeme. Nádobu pak postavíme někde bokem a přikryjeme víčkem aby se nám roztok nevypařoval. Roztok necháme vychladnout pod 40 ° C. Pro kontrolu teploty používejte digitální teploměr, jehož sondu položíte do nádoby s roztokem NaOH a pak už jen sledujete, kdy teplota dosáhne požadovanou hodnotu. Chlazení NaOH se dá urychlit postavením nádoby do studené vody.

 

  • Příprava olejů a tuků - Pevné oleje / tuky važte přímo do hrnce, kde je budu rozpouštět. Tekuté v mydlotvornej nádobě, neboť je lehká a lépe se s nimi pracuje. Z praktického hlediska je vždy lepší mít oleje více než méně, protože o trochu více oleje akorát znamená jemnější mýdlo. Méně oleje může znamenat více vysušující mýdlo. Tuky necháme rozpustit na nejmírnější ohni a nádobu odstavíme, když je rozpuštěna asi polovina tuků. Ostatní necháme rozpustit působením nahromaděného tepla odstavené nádoby. Důvod je ten, že nechceme tuky zahřívat na příliš vysokou teplotu, protože pak trvá dlouho jejich ochlazení. Nakonec vlijeme rozpuštěné tuky do mydlotvornej nádoby s navážené tekutými oleji a promícháme stěrkou Oleje necháme vychladnout na PŘIBLIŽNĚ stejnou teplotu jako roztok NaOH.

 

  • Saponifikace - Přesvědčíte se, že roztok NaOH a oleje vychladly na potřebnou teplotu. Roztok NaOH pomalu vlejete do mydlotvornej mísy s oleji a tuky, za stálého míchání stěrkou. Stále máte na sobě ochranné rukavice a brýle! Můžete pozorovat jak se hmota mění, průzračné oleje postupně matnou a zesvětlují se. To reaguje NaOH s mastnými kyselinami olejů a tvoří mýdlo. Díváte se na proces zmýdelnění. Když je hmota promíchaná (asi tak 10 sekund), vyberete stěrku a pokračujeme s pomocí ponorného mixéru. Mixujeme dokud hmota nedosáhne takzvanou "stopu (anglicky trace)". Stopa znamená stav, kdy se oleje a roztok NaOH už neoddělují po zastavení míchání - jedná se tedy z fyzikálně-chemického hlediska o emulzi.

 

  • Přidání barviva a vůně - Po dosažení stopy, ještě před vylitím do formy můžete přidávat barviva a vůně. Základní pravidlo k barvení zní: Barvu je vždy dobré nejprve rozpustit a rozmíchat v menším množství mýdlové hmoty a až poté ji zamíchat do celé hmoty. V případě práškového barviva lze rozpustit předem iv troše vody a glycerinu. Základní pravidlo k použití vůní: Esenciální oleje se často přidávají až těsně před vylitím mýdla do formy, protože bývají často citlivé na zásadité prostředí mýdla. Avšak přidání esenciálních olejů může urychlit proces zmýdelnění, což znamená případné rychlé ztuhnutí hmoty. V tomto případě je přidáváme co nejdříve a pro jistotu ručně.

 

mydlo

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze