Kategorie
 
 
 
 
 
DIY - návody

Jak vyčistit stříbrný řetízek či prsten

Není žádným tajemstvím, že stříbrné řetízky, náramky, ale i prsteny či náušnice časem černí. Viníkem je sulfid stříbrný. Pokud bojujete se stejným problémem, rozhodně nezoufejte. Prozradíme vám hned několik způsobů, díky kterým bude čištění stříbrného řetízku či prstenu doslova hračka. Pojďme na to.

 

Jak vyčistit stříbrný řetízek či prsten

Rady jak vyčistit stříbro

I vám se stalo, že vaše oblíbené stříbrné kousky ztratily svůj lesk a jsou jaksi tmavší? Jedná se o přirozený proces, který však dokáže zpomalit správnou péči a také skladování. V opačném případě se vám na povrchu šperků začne vytvářet nevábný tmavý povlak, a tedy zkorodovaná vrstva. Na svědomí ji má chemická reakce ze sloučeniny síry v atmosféře nebo také na látky v našem těle. Nabízíme vám pár osvědčených tipů, díky kterým bude čištění stříbrného řetízku mimořádně jednoduché.

 

Čištění stříbra doma

Když šperk ztratí svůj přirozený lesk, je pochopitelné, že toužíte po nápravě co nejdříve. Ne vždy však určitě máte čas navštívit odborníky. Nic se však neděje, rozhodně nemáte důvod k obavám. Díky našim jednoduchým trikům to hravě zvládnete i doma. Vždyť nakonec, domácí čištění stříbra, ať už řetízku nebo prstenu, není ničím náročným.
 

  1. Sůl a alobal

Do porcelánové nebo skleněné nádoby nalijte vařící vodu a rozmíchejte v ní 1 polévkovou lžíci kuchyňské soli a hliníkovou fólii. Následně do nádoby ponořte na pár vteřin stříbrný řetízek, který následně vyjměte a osušte hadříkem. Pozor, tento způsob čištění je sice mimořádně jednoduchý a rychlý, zapomenout byste však na něj měli v případě, že má váš řetízek drahé kameny či perly, mohlo by je to poškodit.

 

  1. Prostředek na mytí nádobí

Stříbrný řetízek dokážete velmi snadno vyčistit díky běžnému saponátu na nádobí. Postup je přitom velmi jednoduchý. Do teplé vody nakapete pár kapek saponátu a vytvořte bublinky. Do těch následně namočte hadřík, kterým budete stříbrný řetízek opatrně utírat, dokud nedosáhnete požadovaného efektu, následně jej opláchněte ve studené vodě a vyleštěte. Čistit takto můžete i šperky, které mají na sobě drahé kameny, tady se však doporučuje v jejich okolí použít i měkký kartáček.
  

stříbrný řetízek čištění

 

  1. Prášek do pečiva

Tento postup je tak jako ty ostatní, také mimořádně jednoduchý. Vystačíte s práškem do pečiva a vodou. Smícháte 3 lžíce prášku do pečiva s jednou lžící vody, díky čemuž vytvoříte hustou pastu. Ten následně potírejte na řetízek dokud nedosáhnete požadovaného efektu. Při čištění, resp. následném smývání si však dejte pozor, abyste pastu dostali ze všech možných spár.
 

  1. Pivo nebo Coca-Cola

Do misky nalijte světlé pivo (rozhodně se vyhněte tomu tmavému) a na 10 minut do něj ponořte stříbrný řetízek. Po vytažení šperk jen jednoduše dočistěte hadříkem. Celý postup zvládnete i v případě, že místo piva použijete oblíbený kolový nápoj. Zde jen chceme upozornit na skutečnost, že ani jeden z těchto způsobů se nepovažuje za příliš účinný. 

 

Čištění stříbra pomocí profesionálních pomocníků

Kromě babských receptů však můžete vsadit i na profesionální pomocníky, díky kterým, nebudeme si lhát, budou výsledky o něco lepší. Poradíme vám, jak vyčistit stříbrný řetízek, náušnice či prsten díky profesionálům. 

 

  1. HAGERTY – čistič stříbrných šperků

Hagerty Silver Clean je mimořádně účinný čistič na stříbrné šperky s velmi rychlým nástupem. Šperky přitom jen jednoduše vložíte na přibližně 2 minuty do koupele a následně opláchnete teplou vodou a jemně osušíte hadříkem. Výsledek bude dokonalý.

HAGERTY – čistič stříbrných šperků

  1. Čistící hadřík

Vyčistit stříbro můžete také díky speciálním hadříkům, které jsou zpravidla napuštěny speciálním čistícím prostředkem pro čištění stříbrných šperků.

 

  1. Ultrazvuková čistička

K čištění můžete použít i ultrazvukovou čističku, jejíž investice však bude již o něco vyšší, s výslednou prací však jistě budete velmi spokojeni. Čistička pracuje na principu nízkofrekvenční délky, jejímž důsledkem proniká i do těch nejvíce nedostupných míst na šperku. Problémem však stále zůstávají šperky vykládané kameny, které se při čištění mohou uvolnit a ztratit. Stejně tak působí nepříznivě i na perly a barevné přírodní kameny. 

 

Důležitá je prevence

I když čištění stříbra nepatří zrovna mezi náročné procesy, mimořádně důležitá je zejména prevence. Ukážeme Vám, jak správně pečovat o stříbrné šperky, tak, abyste je museli čistit co nejméně. Nabízíme Vám pár rad:

 

  • Do šperkovnice nebo zásuvky, kde skladujete šperky vložte také trošku křídy. Ta totiž pohltí případnou vlhkost a zabrání pronikání sirných sloučenin do kovu
  • Stříbrné šperky uchovávejte v hedvábných sáčcích, kde nebude přístup vzduchu
  • Při návštěvě bazénu se silně chlorovou vodou si šperky preventivně odložte
  • Šperky v rámci prevence potřete kondicionérem a hadříkem, díky čemuž ochráníte materiál před poškozením
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze