Kategorie
 
 
 
 
 
Napsal Patrícia Parížková
Děti a miminka

Koupání miminka krok po kroku

Koupání miminka se může stát příjemnou zábavou a rituálem před uložením vašeho miminka ke spánku. Ovšem jak správně miminko koupat? A jak často se doporučuje miminko koupat ?

Koupání miminka

Koupel miminka je ideální způsob jak posílit vzájemně pouto. Ukážeme Vám, jak si koupání miminka užít pomocí kroků, které byste měli dodržet.

 

Důležitá je příprava

Příprava na koupání miminka

Mnozí ze začínajících rodičů mají respekt před koupáním miminka. Nejsou si jisti, jak držet miminko při koupání a v jakém pořadí mýt jednotlivé části malého tělíčka. V prvních týdnech života vám samotné koupání miminka zabere pár minut. Pro novorozence se jedná o novou situaci a neví, co se s ním bude dít. Může ji doprovázet neklid či pláč. Proto je důležité, abyste vytvořili pro miminko atmosféru klidu a bezpečí.

I při koupání dětí platí, že příprava dělá mistra. Proto je důležité si připravit následující pomůcky, které během koupání budete potřebovat:

 

  • Vaničku případně i lehátko do vaničky
  • Teploměr do vody
  • Kosmetiku vhodnou pro děti ke koupání: Velmi oblíbená je Penaten Ultra Sensitive koupel a šampon, která byla speciálně vyvinuta pro novorozence a chrání i velmi citlivou dětskou  pokožku.

 

Penaten Ultra Sensitive koupel a šampon

 

  • Dětskou osušku
  • Krém na zadeček: Sebamed Baby & Kind krém na opruzeniny s Panthenolem určený pro péči o dětskou pokožku. Krém na opruzeniny poskytuje rychlé a účinné řešení při zarudlé pokožce vašeho miminka. Po umytí, koupání nebo výměně pleny jemně natřete bříšky prstů. Vhodný i pro podráždění jiných oblastí pokožky.

 

Sebamed Baby & Kind krém na opruzeniny s Panthenolem

 

  • Plenku
  • Pyžamko

 

Jak miminko vykoupat

Jak miminko vykoupat

Přestože koupání miminka zabere jen pár minut, mnozí z něj mají obavy. Zodpovíme si proto na nejčastější dotazy ohledně koupání novorozenců, abyste si mohli tyto vzájemné okamžiky užít bez obav.

 

Jaká by měla být teplota vody ke koupání miminka?

Jelikož pokožka novorozenců je velmi citlivá voda na koupání miminek by neměla být ani horká ani studená. Voda by měla mít teplotu mezi 35 – 37 °C. Správnou teplotu zabezpečíte pomocí změření speciálním teploměrem do vody. Nezapomínejte ani na teplotu v místnosti, kde miminko koupete. Měla by být mezi 24 - 26°C, aby drobeček neprochladl.

 

Jaké by mělo být množství vody ve vaničce?

Ke koupání novorozence vám postačí 5-10 cm vody. Důležité je nikdy nenechat dítě během koupání o samotě.

 

Kdy a jak dlouho koupat miminko?

Koupání miminka by nemělo trvat více než pár minut. Delší kontakt s vodou může citlivou dětskou pokožku vysušit. Co se týče pravidelnosti koupání miminka neuděláte chybu, jak se to stane denní rutinou, kvůli vytvoření rituálu a vzájemného pouta. Podíváme-li se však na to z hlediska hygieny do 6 měsíců, není třeba denně koupat celé tělo děťátka. Důležité je dbát hlavně na hygienu určitých částí těla jako obličej, krk, ruce, pohlavní orgány a zadeček. Pokud vnímáte, že pokožka děťátka je každodenním koupáním více podrážděná kromě kontroly vhodnosti použité kosmetiky zkuste snížit i četnost koupání. Ideální je drobečka vykoupat před spaním na noc.

 

Jak držet miminko během koupání?

Jak držet miminko během koupání?

Při koupání miminka ve vaničce jednou rukou jej držíte a druhou dítě myjete. Ale jak? Nejprve chyťte záda dítěte a pěkně postupně jej vložte do vody. Jednou rukou držte dítě pod podpažím, zatímco vaše rameno a lokty drží hlavu a horní část těla prcka. Když dítě již umyjete zepředu, jemně otočte dítě. Tehdy ho už budete držet u hrudi a břicha a celou dobu dbejte na to, že držíte jeho hlavu. Usnadnit vám koupání může dětské lehátko do vaničky či speciálně tvarované vaničky pro koupání miminek.

 

Koupání novorozence krok za krokem

Koupání novorozence krok za krokem

 

  1. Zajistěte teplotu v místnosti na požadovaných 24 - 26 °C.
  2. Připravte si věci potřebné ke koupání.
  3. Napusťte 5 – 10 cm vody určené ke koupání. Ujistěte se, že teplota je ideální (36-37 °C) pomocí teploměru.
  4. Na řadu přichází svlékání miminka. Jemně otřete jeho ohyby (podpaží, lokty, kolena) a pohlavní orgány naolejovaným vatovým tamponem.
  5. Držte záda miminka a vložte je do vody ke koupání. Během koupání držte dítě bezpečně, aby nevyklouzlo z vašich rukou. Jednou rukou držte dítě pod podpažím, zatímco vaše rameno a lokty drží hlavu a horní část těla prcka. Druhou rukou můžete dítě mýt. Při mytí zad a zadečku vašeho dítěte jej opatrně otočte a držte jej za hruď a břicho.
  6. Nezapomeňte umýt zejména důležité části jako krk, záhyby dítěte a na konci zadeček i pohlavní ústrojí. Ke koupání dětí použijte výhradně dětskou kosmetiku.
  7. Po koupání položte dítě na osušku, důkladně ho zakryjte a velmi jemně ho otírejte. Osušky s kapucí jsou velmi praktické, protože zůstávají vždy na hlavě dítěte, takže i když v případě mokrých vlasech chrání dítě před nachlazením. Ujistěte se, že je dítě všude suché.
  8. Následuje přebalování. Natřete zadeček prcka krémem na zadeček a nasaďte mu čistou plenu. Dbejte na to, aby nebyla plenka příliš těsná.
  9. Na závěr miminku oblékněte pohodlný oděv, který poskytuje teplo, ale přece se v něm miminko nezpotí a pohodlně se v něm dkáže hýbat.

 

Vykoupané miminko

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze