Kategorie
 
 
 
 
 
Domácnost

Vyhněte se rýmě domácími pracemi

Ačkoli se jedná o dvě zdánlivě nesouvisející témata, nedostatečný nebo nesprávný úklid může být nepřímo zodpovědný za častou nemocnost. Bakterie a viry jsou totiž schopny přežívat a množit se na místech, kde byste je určitě nečekali. Nelekněte se však, máme pro vás skvělé rady, jak uklízet po nemoci.

Zabraňte nemoci domácím úklidem

 

Důkladně vyperte ložní prádlo, pyžamo i kapesníky

Většinu času stráví nemocný člověk v posteli, proto je toto místo asi první, kam byste při likvidaci choroboplodných zárodků měli zamířit. Svlečte přikrývku a polštáře, stáhněte plachtu a spolu s pyžamem je dejte do pračky. Nezapomeňte na antibakteriální prací prášek, vhodný je například Ariel Antibacteria, který odstraňuje 99,99% bakterií již při teplotě 40 °C.

 

Posbírejte a do praní přihoďte i plátěné kapesníky. Pokud nemocný člověk používal papírové ubrousky, důkladně je z prádla vytřeste. Mohlo by se totiž stát, že vám některý zbloudilý kapesník po vyprání způsobí nepříjemné překvapení v podobě malých bílých žmolků. Fleky na prádle ošetřete vhodným přípravkem na skvrny ještě předtím, než je vložíte do pračky.

 

Koupelna si zaslouží vaši plnou pozornost

Druhou nejdůležitější místností, kde se zdržují bakterie nejraději, je koupelna. Vlhké a teplé prostředí poskytuje ideální podmínky pro jejich rozmnožování, proto neváhejte a chopte se čistících prostředků na koupelnu co nejdříve. Společně používaný prostor, jakým koupelna či toaleta bezpochyby jsou, poskytují vysoké šance na šíření infekce na ostatní členy domácnosti.


Zvláštní důraz klaďte na vyčištění povrchu toalety, umyvadla, splachovací rukojeti a kliky na dveřích, zkrátka míst, se kterými nemocný jistě přišel přímo do kontaktu. Ideální je nastříkat tyto plochy dezinfekčním prostředkem, nechat chvíli působit a následně důkladně setřít. Úklid domácnosti po nemoci je hračkou pro zkušené odborníky, jako jsou dezinfekční sprej Lysoform nebo antibakteriální čistící ubrousky Dettol.

 

Jak uklízet v kuchyni

Zdá se vám, že nemocný člověk do kuchyně téměř ani nevešel? Nenechte se oklamat. Už jen občasné navaření čaje poskytuje prostor pro zanechání nežádoucích původců onemocnění na kličce chladničky, na zásuvkách či dvířkách skříněk. Riskovat nemoc se nevyplatí, proto si raději natáhněte rukavice a dejte se do práce.

 

Jak uklízet v kuchyni

 

Na povrchy určené k přípravě jídla je vhodný hygienický čistič Cif Power & Hygiene, který kromě vyhubení bakterií a virů bez námahy odstraňuje i kuchyňský tuk či dlouhodobě usazenou špínu. Po nastříkání jej jednoduše setřete kuchyňskou utěrkou z mikrovlákna.

 

Hygiena se týká i mobilu či klávesnice

Možná jste už slyšeli o tom, že na mobilu se nachází více bakterií než na WC desce. Po nemoci bude složení bakteriálního osídlení na často používané elektronice nejen pestřejší, ale hlavně patogenější. Výjimku nebudou tvořit ani dálkové ovladače, proto je nezbytné zajistit opatření v podoběč důkladné dezinfekce.

Stačí, když použijete univerzální hadřík, nejlépe z mikrovlákna, který jemně navlhčíte prostředkem účinným proti bakteriím, jako je dezinfekční sprej Impresan. S přípravkem to nepřehánějte, abyste elektroniku nepoškodili. Takové ošetření však nemusíte provádět jen v případě onemocnění v domácnosti. Preventivní čištění a dezinfekci je vhodné provádět i častěji. 

 

Seznam pro rychlý nákup pro hygienickou domácnost

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze