Kategorie
 
 
 
 
 
Domácnost

Praktické rady pro rychlou a snadnou očistu pohovky

Vánoce jsou za dveřmi a čas velkého úklidu se neúprosně blíží. Myjete okna, otíráte lustry, tepujete koberce... Čištění sedaček však odkládáte tak dlouho, jak jen to jde. Přitom se nejedná o nic takového, co byste nezvládli. Přečtěte si chytré tipy, jak vyčistit sedačku či jak odstranit žvýkačku ze sedačky, které jistě využijete.

Jak vyčistit sedačku

 

Péče o sedačky ve zkratce

Známe různé druhy sedaček: látkové, kožené, semišové či vyhotovené z ekokůže. Liší se navzájem nejen materiálem, který byl použit na potah, ale také svými rozměry, barvou, vzorem či tvarem. Od těchto faktorů se pak odvíjí také způsob údržby, který si sedačky vyžadují, aby si zachovaly svůj bezvadný vzhled. Pro čištění sedaček však obecně platí několik základních pravidel: 

 

  • Před koupí nové sedačky si v prodejně zjistěte, jaké čistící prostředky jsou pro ni doporučeny.
  • Při domácím čištění nepoužívejte přípravky s obsahem bělidel (např. chlór).
  • Před prvním použitím čisticího prostředku jej nejprve otestujte na málo viditelném místě.
  • Vyhýbejte se tvrdým kartáčům, které by mohly poškodit povrch sedačky.
  • K čištění kožených sedaček a sedaček z koženky používejte výhradně bílý hadřík. Barevný by mohl pustit barvu a sedačku zabarvit. 

 

Jak vyčistit koženou sedačku

Kožené sedačky jsou v domácnostech velmi oblíbené, ale zároveň jsou i velmi náchylné k běžnému znečištění od rtů, fixů či džínů. Aby si tedy kožená sedačka zachovala co nejdéle svůj krásný a čistý vzhled, doporučujeme ji dvakrát do roka impregnovat. Ochranný film z impregnačního spreje zabrání hlubšímu proniknutí nečistot do materiálu a ušetří vám tak pozdější námahu při odstraňování odolných skvrn.

Pro zachování původní barvy obzvláště u bílých sedaček se vyplatí dodržovat určitá pravidla. Například nesedávat na sedačce příliš často v džínách nebo neklást na ni polštáře a deky z barevných látek, které by mohly pouštět barvu. Kromě toho není třeba zapomínat na pravidelné ošetřování kůže. Bezbarvý krém Erdall Classic pro péči o kůži i pro čištění kožené sedačky. Lehce a rychle proniká do kůže, ošetřuje ji a zanechává pružnou a měkkou bez pocitu mastnoty.

 

Jak vyčistit koženou sedačku

 

Jak vyčistit látkovou sedačku

Ať už máte doma děti, psy nebo kočky – běžná domácnost se neobejde bez drobků, flíčků či chlupů na sedačce. Drobné povrchové skvrny na látkových sedačkách je proto třeba odstranit ihned, jakmile je spatříte. Dobré je mít po ruce přípravek na čištění sedačky, jako je čistící pěna Vanish Gold, která rychle proniká do hloubky a účinně odstraňuje zápachy a nečistoty. Látkové potahy osvěží, a dokonce rozjasní jejich barvy, takže vypadají opět jako nové.

Mnozí z nás rádi mlsají před televizí, ale často si to odnese právě sedačka. Netřeba se však bát, skvrny od čokolády a kečupu lehce zmizí díky studené vodě s pracím práškem. Kromě toho k vyčištění běžných skvrn postačuje směs teplé vody a čistícího mýdla, ideální je žlučové mýdlo Aloe Vera Dr. Beckmann. Skvrnu jednoduše navlhčete, potřete mýdlem a nechte několik minut působit. Následně opláchněte vodou a lehce osušte. Mýdlo efektivně odstraňuje i nečistoty hluboko ve vláknech, pocházející ze stolního oleje, make-upu, krve nebo rtěnky. 

 

Ako vyčistiť látkovú sedačku

 

Dezinfekce a mokré čištění sedačky

Čištění sedaček mokrou cestou je velmi efektivní, nicméně v tomto případě musíte počítat s tím, že sedačka bude několik hodin schnout. Proto doporučujeme toto řešení zvolit spíše na menší plochy, které můžete po odstranění fleku jednoduše vyfénovat horkým vzduchem a sedačka bude opět suchá a čistá. K dezinfekci sedaček a čalounění zase můžete použít dezinfekční sprej Impresan, který již do 30 vteřin odstraní až 99,9 % přítomných bakterií, plísní a virů.

Nejvýhodnějším řešením proto bezpochyby zůstává snímatelný potah nebo jednoduše deka, kterou natáhnete na sedačku a která bude plnit kromě dekorativní i ochrannou funkci. Stačí ji totiž v případě znečištění stáhnout, vložit do pračky a vyprat. Po důkladném vysušení je tak opět připravena k použití. 

 

Jak odstranit žvýkačku ze sedačky

Pohled na žvýkačku přilepenou na sedačce vás určitě nepotěší, ale naštěstí vás už nemusí ani znepokojit. Existují totiž jednoduchá řešení, jak se taková situace dá zvládnout bez jakýchkoli nepříznivých následků pro sedačku. Mezi osvědčené metody patří například kostka ledu, kterou stačí položit na žvýkačku, počkat, až žvýkačka ztvrdne a poté ji opatrně seškrábat opačnou stranou nože.

Další způsob je potřít žvýkačku přípravkem Dr. Beckmann odstraňovač skvrn pro kancelář a domácí kutily. Na rozdíl od teplého octa, který je také jeden z oblíbených způsobů, jak odstranit žvýkačku ze sedačky, tento prostředek šetří barvy a tkáně. Je proto ideální pro čištění sedaček s látkovým potahem, které mají žvýkačku přilepenou na textilní části.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze