Kategorie
 
 
 
 
 
Domácnost

Mycí prostředky pro myčky nádobí

Dnešní hospodyňky si nedokážou představit fungování bez tohoto skvělého pomocníka. Avšak aby co nejdéle fungovala, doporučují výrobci používat správné prostředky do myčky nádobí. Které to jsou a jaký typ prostředků zvolit? 

Mycí prostředky pro myčky nádobí

Čistící prostředky do myčky nádobí

Aby bylo nádobí dokonale čisté a lesklé, tak potřebujete do každé myčky nádobí aplikovat kvalitní čistící prostředky. Chemické látky obsažené v nich jsou nezbytné pro odstranění a následné rozdrobení špíny z nádobí. 

 

Podle toho jsou k dispozici 3 druhy mycích prostředků:

 

  • Přípravky obsahující fosfáty a chlór,
  • obsahující fosfáty bez chlóru,
  • a prostředky bez fosfátů a bez chlóru. 

 

U nových mycích prostředků neobsahujících fosfáty výrobci doporučují naplnit zásobník solí, i když je tvrdost vody pouhých 6°dH. Používání prostředku bez fosfátů, tam kde je tvrdá voda, způsobuje tvorbu bílých skvrn na nádobí a sklenicích. Mycí prostředky bez chlóru zase bělí jen slabě. Proto při silných a barevných skvrnách doporučují výrobci volit program s vyšší teplotou. 

 

Vybrat si můžete ze 3 druhů čistících prostředků:

 

 

Prášky do myčky nádobí - každá myčka nádobí podporuje používání práškového čistícího prostředku. Jelikož při nich dokážete měnit množství prášku podle znečištění nádobí, výsledek mytí se přizpůsobí vašim potřebám. Používání prášku však může přinášet s sebou jisté nepohodlí při obsluze, které se pojí s jeho dávkováním. Mycí prostředek přidávejte do myčky nádobí těsně před jejím zapnutím, jinak by mohl zvlhnout a pořádně by se nerozpustil.

Pro optimální výsledky používejte spolu s práškovým čistícím prostředkem také speciální sůl proti usazování vodního kamene a leštidlo pro krásný lesk nádobí. 

 

Tablety do myčky nádobí podporují jen některé myčky nádobí. V návodu k použití by mělo být uvedeno, že výrobce doporučuje používání tablet. Z tablety se rozpustí do vody pouze ta část, která je právě potřebná. Pokud myčka s tabletami nespolupracuje, tak vše z ní se rozpustí najednou a mytí je neefektivní. Tablety 2v1 sestávají z čistícího prášku a soli, u nich je třeba doplňovat leštidlo. V tabletách 3v1 je také leštidlo. Nicméně, pokud máte příliš tvrdou vodu, nad 21° dH, měli byste sůl a leštidlo přidat i k takovým tabletám.

 

Na trhu se tablety rozšiřují i o doplňkové funkce, například poskytují ochranu proti korozi skla, vyšší účinnost s připečenými mastnotami nebo dodají lesk nerezovému nádobí. Označují se i All in one, tedy vše v jednom, například tablety do myčky nádobí Somat mají takové doplňkové funkce.

 

Tablety do myček nádobí se rozpouštějí různou rychlostí, proto si všímejte doporučení, zda jsou vhodná i pro krátké mycí cykly. Některé se totiž během krátkého programu nerozpustí a nemají takový mycí účinek. Proto raději při používání tablet zvolte delší programy nebo používejte kapsle do myčky nádobí Finish či gely do myčky nádobí.

 

Gely do myčky nádobí jsou poměrně novým produktem a jsou ideální při nízkých teplotách mytí a také při krátkých mycích cyklech. Jejich výhodou je, že se také jednoduše dávkují.

 

Čistící prostředky do myčky nádobí

Leštidla do myčky nádobí

Leštidla do myčky nádobí jsou potřebná k tomu, aby při sušení z nádobí odtékla voda a nádobí se rychleji usušilo. Leštidlo se přidává před každým mytím a automaticky se dávkuje. U multifunkčních čističů, které leštidlo obsahují ho už nepřidávejte. O jeho nutnosti doplnění vás upozorňuje kontrolka na myčce nádobí.

Pokud se vám stane, že jej nepozorností vylijete mimo zásobník, důkladně jej otřete. Předejdete tím tvorbě nadměrného množství pěny. Dávku leštidla je třeba zvýšit, když jsou na nádobí skvrny od vodního kamene nebo kapky vody. Naopak jeho množství je třeba snížit, když na nádobí je vidět drsné bílé pruhy nebo namodralý povlak na skle. 

 

Sůl do myčky nádobí

Sůl je často nutná k tomu, aby se upravily vlastnosti vody. Před spuštěním myčky nádobí doporučujeme zavolat do vodárenského podniku a zjistit, jaký stupeň tvrdosti vody máte. Dle stupně tvrdosti je nutné nastavit ve vaší myčce dávkování soli. Pokud je voda tvrdší, než jste nastavili, tak na nádobí budete mít bílé šmouhy a naopak, když je voda měkčí, sklo může po desítkách cyklů ztratit lesk. Před mytím vždy doplňte zásobník soli, sůl vodu změkčí, dosáhnete vyššího efektu čistící síly a zabráníte vzniku vápenatých usazenin. Sůl do myčky nádobí chrání nejen nádobí, ale také samotnou myčku. 

 

Rada na závěr – čištění myčky nádobí

Abyste předcházeli zanesení myčky nádobí mastnotou nebo usazeninami, pravidelně vyčistěte její filtr. Alespoň jednou za měsíc pusťte myčku naprázdno a dejte do ní čistič myčky nádobí. Pravidelným používáním čističů myčky můžete předcházet jejím poruchám, protože tak vyčistíte i usazeniny z neviditelných částí (například potrubí)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze