Kategorie
 
 
 
 
 
Domácnost

Jak vyčitit mřížku z trouby

Není žádným tajemstvím, že mřížka v troubě dostává opakovaným používáním pořádně zabrat. Známe to všichni, občas něco vyteče, připeče nebo jen postupem času „zajde“. Přestože se odstranění všech nečistot jeví jako nesnadný úkol, nemusí tomu tak být. Poradíme vám, jak vyčistit mřížku, tak, aby opět vypadala jako nová. A dokonce bez námahy.

Jak vyčistit mřížku z trouby

 

Čištění mřížky

Cesta k tomu, jak udržet mřížku trouby v co nejlepší kondici, je její důkladné vyčištění po každém pečení. Každá hospodyňka však ví, že to není vždy možné. V případě, že jste toto čištění trochu zanedbali, máte velký problém. Netřeba však zoufat, existuje hned několik způsobů, díky kterým ji dokážete dostat do skvělé formy, aniž byste zešedivěli. Ještě předtím, než se pustíte do samotného čištění, mějte na mysli, že: 

 

  • K čištění nikdy nepoužívejte ostré předměty jako například nože nebo nůžky, kromě toho, že vám hrozí poranění, můžete poškodit i samotnou mřížku
  • Zapomeňte také na čistící nástroje, jako například kovové drátěnky, které by mohly nenávratně poškodit její povrch. Ideální volbou jsou právě kartáčky
  • Při čištění nikdy nezapomínejte na gumové rukavice, které ochrání jemnou pokožku vašich rukou 

 

Čištění mřížky

 

Tipy na kvalitní čistící prostředky

Čištění mřížky nemusí být vůbec náročné. Stačí, když použijete osvědčené čistící prostředky z Rakouska, které špinavou práci udělají za vás. Toto je výběr třech nejoblíbenějších: 

 

Dr. Beckmann – čistič sporáku a trouby

Dr. Beckmann si hravě poradí také s velmi připálenými nečistotami a mastnotou. Pracuje na bázi gelové formule, která dokáže vniknout i hluboko do vrstvy a odstraní i ty nejsilnější nečistoty. Před použitím jej jen důkladně protřepejte a nastříkejte na vychladlou mřížku. Následně nechte působit několik minut v závislosti na znečištění a otřete vlhkým hadříkem.

Dr. Beckmann – čistič sporáku a trouby

Frosch – Bio čistič na trouby a grily s aktivní sodou

Čistič, jak už jeho název napovídá, obsahuje jedlou sodu, která si poradí i s těmi největšími nečistotami. Přípravek navíc obsahuje pouze přírodní látky, díky čemuž je ideální pro čištění kuchyně. Nastříkejte ho na nejvíce znečištěná místa v troubě, nechte krátce působit a následně pořádně vytírejte mokrou houbou. Na závěr nezapomeňte mřížku doleštit suchým hadrem.

Frosch Eko čistič grilu a krbu s aktivní sodou 500 ml

KRONSTAR – čistič na trouby a grily

Je dalším mimořádně účinným přípravkem na čištění mřížky. Jeho unikátní složení se hravě postará také o ty největší nečistoty jako jsou připálené zbytky jídla či další nečistoty. Před použitím jej nezapomeňte pořádně protřepat a následně jím nastříkejte mřížku, která musí být vychladlá. Působit ho nechte podle síly znečištění klidně i celou noc, na závěr jej pouze dočistěte mokrým hadrem.

Kronstar čistič na trouby a gril 500 ml

Tipy na domácí čištění mřížky

Na výběr máte také spoustu skvělých babských receptů, pro které nemusíte nikam chodit. Naleznete je totiž i u vás kuchyni. Pracují sice o něco méně efektivně, ale rozhodně stojí za vyzkoušení. Připravili jsme pro vás několik návodů, díky kterým to zvládnete raz dva. Pozor, čištění provádějte až v případě, že je trouba i samotná mřížka zcela vychladlá a nehrozí vám popálení. 

 

Jedlá soda

Jedlá soda nebo soda bikarbona, je poměrně osvědčeným pomocníkem v boji proti různým druhům nečistot. Jak jinak, nezklamala ani v tomto případě. Postup je přitom velmi jednoduchý. Stačí, když utřete jeden balíček sody bikarbony se třemi polévkovými lžícemi vody do nepříliš krémové pasty. Tu následně nanesete na znečištěná místa a necháte působit minimálně 30 minut v závislosti na míře znečištění. Následně rozpuštěné nečistoty jen jednoduše setřete vlhkým hadrem. Další možností je smíchat jednu lžíci jedlé sody s litrem vody, směs následně nalijte do rozprašovače, nastříkejte na postižená místa a nechte působit alespoň 20 minut. Na stejné bázi pracuje i roztok sody bikarbony a octa. 

 

Sůl

Dalším, mimořádně oblíbeným způsobem jak vyčistit znečištěnou mřížku je použití soli. Připečené skvrny nejprve navlhčíte hadříkem a následně posypete dostatečným množstvím soli tak, aby byly zcela pokryty. Troubu následně zahřejete na 50 stupňů a vyčkejte, dokud sůl nezíská hnědou barvu. Následně troubu vypněte, nechte vychladnout a mřížku jen jednoduše očistěte hadříkem. 

 

Citronová šťáva

Šťávu z jednoho citronu smícháte s trochu vody. Tu následně nalijete do plechu, vložíte do trouby a zahřejete ji na 120 stupňů (někdo doporučuje až 200 stupňů). Vodní pára z citronu se dokonale postará o mastnotu a připálený tuk. Po vypnutí trouby ji nechte dostatečně vychladnout, a ještě teplou vodou vytřete troubu spolu s mřížkou. Další možností je vyčištění trouby pomocí celých citronů. Do zapékací misky nalijete do jedné třetiny vodu, přidejte do ní šťávu ze dvou citrónů a také odšťavené citróny. Takto připravenou směs vložte do trouby a nechte působit přibližně 30 minut při teplotě 250 stupňů. 

 

Ocet + prášek do pečiva

Mřížku trouby můžete vyčistit i s pomocí octa. Podobně, jak tomu bylo u předchozích třech bodů, i tento postup je mimořádně jednoduchý. Stačí, když rozmícháte 250 ml octa s jedním litrem vody, vlijete do zapékací misky a následně vložíte do trouby. Tu necháte vyhřát na 150 stupňů, poté ji vypnete a necháte vychladnout. Do ještě teplé octové vody vysypete 250 g prášku do pečiva a mřížku spolu s troubou řádně vymyjete.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze