Kategorie
 
 
 
 
 
Domácnost

Jak na plísně v byte

Nikdy nekončící boj s plísní je nepříjemnou skutečností v mnoha domácnostech. Nestačí, že zaplísněná místa působí odpudivě a zanedbaně. Spory plísní, které se z nich uvolňují do ovzduší, totiž mohou obsahovat jedovaté mykotoxiny a tak přímo ohrožovat zdraví obyvatel. Kromě ucpaného nosu může být plíseň zodpovědná i za bolest hlavy, kožní problémy, svědění očí, kýchání nebo potíže s dýcháním. Zbavte se plísní jednou provždy a užívejte si se svými nejbližšími zdravé a hezké bydlení. Poradíme vám, jak na to.

Jak na plíseň v bytě

Známé i neznámé příčiny vzniku plísní

Hlavním důvodem vzniku plísní je zvýšená vlhkost v domácnosti. Častokrát se objevuje zejména po výměně starých oken za plastová. Stará dřevěná okna přece jen měla jednu výhodu. Netěsnili, čímž umožňovali vlhkosti, která přirozeně vzniká v domácnosti při vaření, praní, koupání či sušení prádla, aby se jednoduše odpařila.

Dokonalé utěsnění domácnosti za pomoci nových oken je sice dobrá investice, ale musíme brát v úvahu fakt, že nadbytečná voda se sráží v nejchladnějších místech pokojů a podporuje tak růst plísní. Ještě výraznější můžeme plíseň na stěně pozorovat v místnostech, kde je vysoká vlhkost vzduchu v důsledku častého sprchování, koupání a praní. U takto postižených stěn je použití fungicidního přípravku, jakým je například Danklorix proti plísni ve spreji doslova nezbytností.

 

Plíseň stříhne na toaletě, v koupelně i v kuchyni

Ideální podmínky pro růst plísní vznikají kombinací tepla, vlhkosti a tmy. Plísně pro svůj růst potřebují také organické živiny, získávané ze šupinek kůže, vlasů, chlupů a podobně. Často se proto vyskytují na místech, jako jsou sprchové závěsy, okraje vany, sprchových koutů či obkládačky. Výskyt ve spárách obkladů může být obzvlášť problematický, protože zde je povrch pórovitější. Řešení nám může poskytnout nové spárování, protože původní se postupně drolí a přestává plnit svou funkci.

Méně nákladné a přitom spolehlivě účinné je ovšem i použití čističe na koupelny Lysoform. Podobný problém, jaký je u spár obkladů, může nastat i mezi obklady a sanitárním zařízením. Pokud se nám objeví plíseň na stěně s obkladem nebo na armatuře, pravděpodobně je důsledkem špatně prováděného čištění a úklidu. Pro tato místa proto doporučujeme stejný postup.

 

Dostatečné větrání je základ

Při sprchování nebo koupání se vlivem horké vody uvolňuje do vzduchu pára, která zvyšuje celkovou vlhkost v koupelně. Mnozí z nás mají z koupelny doslova saunu. Pokud včas nevyvětráme nebo nezapneme ventilátor, hrozí nám riziko vzniku plísní na stěnách, ve sprchovém koutě, ale i na dalších součástech a vybavení koupelny. Proto nechceme-li později trávit čas uvažováním, jak odstranit plíseň ze stěny, vždy po koupeli, ale i po krátké sprše zabezpečme, aby byla koupelna dobře provzdušněná.

 

Jak se zbavit plísně v domácnosti?

Nejdůležitější při odstraňování plísně v bytě je odstranit příčinu. Tou může být prasklina ve střeše, kapající vodovod, špatně utěsněné potrubí, porušené těsnění u vany, nedostatečně vysušený koberec po tepování a různé jiné maličkosti. Pokud odhalíme závadu a opravíme to, co nám způsobuje problémy, stačí budeme-li dodržovat následující rady a plíseň na zdi či obkládačkách nám víc nemusí dělat starosti. Základem prevence je důkladné větrání, topení a úklid koupelny.

Samozřejmě již vzniklou plíseň je třeba odstranit a to protiplísňovými dezinfekčními prostředky nebo bělidly. Ošetření ve většině případů provádíme nástřikem nebo nanesením speciálního přípravku na postižené místo. Univerzálním řešením při čištění zasažených ploch je HG odstraňovač plísní. Po aplikaci jej necháme určenou dobu působit. Plísně se nedoporučuje mechanicky seškrabovat, protože by mohlo dojít k uvolnění spór do ovzduší a plíseň by se po čase objevila na jiném místě. Podobným způsobem můžeme odstranit plíseň iz povrchu textilií, jako jsou sprchové závěsy a podobně.Jak se zbavit plísně v domácnosti

Boj s plísní nikdy nepodceňujte

Výskyt plísně a spor v koupelnách, kuchyních, toaletách či na jiných místech v bytě je pro mnohé nikdy nekončící boj. Někdy postačí menší zásahy v podobě pravidelného větrání či drobných oprav a použití přípravku proti plísni. Jindy bohužel musíme zvolit nákladnou rekonstrukci. V každém případě však doufáme, že vám naše tipy pomohly a využijete je při řešení problémů s plísní.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze