Kategorie
 
 
 
 
 
Domácnost

Jak čistit a odvápnit kávovar

Zatuchlá, hořká káva z kávovaru nemusí být způsobena jen nekvalitní kávou. Rovněž totiž může být příznakem zaneseného stroje. Podobně je tomu i v případě poklesu průtoku vody a delší přípravy kávy, které zapříčiňuje usazený vodní kámen. Víme, že domácí modely bychom měli čistit minimálně jednou týdně, podle toho, jak často přístroj používáme. Důležitým pravidlem totiž je, aby bylo čištění důsledné a pravidelné. Přečtěte si návod, jak odvápnit kávovar a efektivně vyčistit všechny zbytky.

Jak čistit a odvápnit kávovar

 

Čištění kávovaru musí být kompletní

Jen odvápnění kávovaru, byť kvalitním čističem kávovaru, na vyčištění celého stroje určitě nestačí. Kávovníkové zrno totiž obsahuje různé mastné oleje, které při přípravě nápoje protékají ve formě kávy všemi částmi přístroje, usazují se na nich a zanášejí je. U automatických kávovarů dochází k zanesení varné jednotky a výtoku kávy, u pákových kávovarů se zanáší zejména hlava a páky kávovaru.

Chceme-li nahlédnout hlouběji do dějů, které k tomuto stavu vedou, podstatu tvoří odpařování vody z horkého kávovaru a následné připalování oleje na uvedené části přístroje. Můžeme tedy říci, že čištění kávovarů zahrnuje odstraňování tří různých druhů nečistot: 

 

  • vodní kámen vysrážený z tvrdé vody
  • olejové usazeniny z kávy
  • připálené zbytky mléka nacházející se ve zpěňovací trysce

 

Věnujete-li jim méně pozornosti při běžném čištění bezprostředně po použití stroje, tím více byste měli dbát na jejich důkladné vyčištění při pravidelné údržbě.

 

Jak odstranit vodní kámen z kávovaru

Pokud nevíte, čím odvápnit kávovar, poradíme vám. Nejznámějším prostředkem k odstranění vodního kamene je kyselina citrónová. Čištění kávovaru kyselinou citrónovou je v mnoha domácnostech mimořádně oblíbené. Měli byste však vědět, že kyselina citrónová může být agresivní ke kovům, které se nacházejí uvnitř přístroje. Proto se kyselina citrónová často kombinuje s kyselinou vinnou.

 

Jak odstranit vodní kámen z kávovaru

Takovou kombinaci naleznete v kvalitnějších přípravcích na odstraňování vodního kamene, jako je například Heitmann práškový odvápňovač, šetrně a důkladně odstraňující vodní kámen a usazeniny z kávovarů, strojů na espressa, konvice a rychlovarné konvice. Dáváte-li přednost tekutým čistícím prostředkům, můžete vyzkoušet Durgol Universal Bio odvápňovač, šetrný k životnímu prostředí z důvodu naprosté biologické odbouratelnosti. Čištění kávovaru octem se velmi nedoporučuje. Uvnitř kávovaru totiž zanechává pachy, kterých se zbavíte jen velmi obtížně, dokonce při vyšší teplotě a opakovaném čištění může ocet způsobit i poškození bojleru.

 

Postup pro odvápnění kávovaru

Čištění kávovaru od usazenin pocházejících z tvrdé vody má svá pravidla. Nejprve si připravte podle návodu roztok odvápňovače s vodou. Použít můžete intenzivní odvápňovač Dr. Beckmann, který rozpustí vodní kámen 2x rychleji než běžné tekuté odvápňovače na bázi kyseliny citrónové. Vlijte roztok do zásobníku na vodu a zapněte program pro odvápnění, resp. nechte jej procházet celým systémem tak, jako byste si připravovali espresso obvyklým způsobem. Po skončení procesu naplňte přístroj ještě 2x čistou vodou a zapněte jej, aby se dokonale propláchl. 

 

Jak vyčistit kávovar od připáleného mléka

Po každém použití je třeba vyčistit zpěňovací trysku, která slouží k napěnění mléka. Dělá se to tak, že po přípravě nápoje necháte trysky propláchnout, aby se v nich neusadily zbytky mléka. Rovněž není třeba zapomínat ani na důkladné vyčištění nádoby na mléko a odstranění zbytků mléka z míst, kde se mléko obyčejně usazuje. Předejdete tím nepříjemné, nahořklé jakoby připálené chuti mléka, která dokáže negativně ovlivnit kvalitu celého nápoje.

 

Jak vyčistit kávovar od připáleného mléka

Jak se zbavit olejových fleků z kávy

Povlak na některých částech kávovaru není ničím jiným než přepáleným olejem z kávy. Nejčastěji se usazuje na sítkách a výtocích páky či těsněních. Čištění kávovaru od tohoto kávového filmu byste měli provádět pravidelně, jinak se může stát, že se vám jej už nepodaří odstranit úplně. Zkuste to například pomocí saponátu na nádobí, zubního kartáčku a hadříku. Saponát mastné zbytky rozpustí, kartáčkem připálené části seškrábete a hadříkem otřete. 

 

Zásady při čištění kávovaru:

 

  • Kávovar čistěte vždy v pravidelných cyklech.
  • Při čištění nepoužívejte ocet.
  • Pokud kávovar nemá automatický čistící program, ale varnou jednotku kávovaru lze vyjmout, vyjměte ji a celou vymývejte pod tekoucí vodou.
  • Po skončení čištění jakéhokoli kávovaru nezapomeňte důkladně propláchnout celý přístroj čistou vodou.
  • První připravenou kávu po čištění kávovaru doporučujeme vylít, vypít je lepší až následující.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze