Kategorie
 
 
 
 
 
Zdraví

Pocení nohou - Jak mu zabránit?

Důvod, proč v létě jen málokdo nosí uzavřenou obuv, je docela jednoduchý - většině se totiž v uzavřené obuvi během horkých letních dnů potí nohy. Co ovšem dělat tehdy, když se vám nohy potí permanentně, zda je teplo nebo zima? Jak zabránit pocení nohou? Co jsou vlastně příčiny pocení nohou? A jak se zbavit zápachu ze zpocených nohou? Pokusíme se Vám v následujícím článku na tyto otázky odpovídat.

Pocení nohou - Jak mu zabránit?

Příčiny pocení

Až 5% populace trápí nepříjemný zdravotní problém - nadměrné pocení nohou (hyperhidróza). Když se k tomu navíc přidruží i vysoké letní teploty čeká vám boj se zápachem způsobeným pocením nohou. Vyloučený pot zůstává na pokožce, vlivem bakterií dochází k jeho rozkladu, a tak vzniká nepříjemný zápach. Dokonce s kombinací s uzavřenou obuví je ideální kombinací na vznik vhodného prostředí pro tvorbu a množení plísní různého typu. Pocení je ovšem i přirozeným projevem lidského organismu. Chrání nás před přehřátím. A tak před návštěvou lékaře vyzkoušejte ještě pár osvědčených způsobů proti zpoceným nohám. Jak avšak odlišíte běžné od nadměrného pocení? Problém s nadměrným pocením nastává tehdy, když produkce potu přesáhne objem, potřebný pro udržení optimální tělesné teploty. Pozor avšak nadměrné pocení v podobě tzv. studeného potu se objevuje například při panických a kolapsových stavech, srdečním selhávání. Věděli jste, že potní žlázy na chodidlech se aktivují i ​​vlivem specifickým emocionálních podnětů. Pocení nohou může nastat ve stresových situacích, při bolesti, trémě ale i obrovské radosti. Lidské chodilo vyprodukuje denně až 0,5 l potu. Na pokožce spodní části nohou se nachází zhruba 250 000 potních žláz tj. asi 400 potních žláz.

 

Prevence proti pocení nohou

Smradlavé nohy obvykle neohrožují na životě. Mají však neblahý vliv na společenský i pracovní život. Ke vzniku zápachu z pocení chodidel dochází rozkladem potu, uvolňovaného z potních žlázek, bakteriemi, což vyvolává typický zápach podobný zápachu "zrajícího sýra". Jaká preventivní opatření můžeme avšak udělat, abychom snížili pocení nohou.

 

Mytí nohou

Mytí nohou

Denně si mýt nohy by mělo být samozřejmostí i pro ty, kteří netrpí nadměrným pocením nohou. V druhém případě, pokud trpíte nadměrným pocením umývat nohy byste si měli i několikrát za den. Díky vodě se tak zbavíte bakterií, způsobujících zápach a pokožku ochladí. Na umytí postačí obyčejná voda nebo mýdlo s dezinfekčním a účinkem. Po umytí nohy důkladně osušte.

 

Deodorant na nohy

Deodorant na nohy

Deodorant na nohy doporučuje aplikovat ještě před spaním. Nohy si pečlivě omyjte a potom naneste deodorant. Ráno si ho můžete smýt. Postupujte tak 3-4 noci a později postačí tento rituál opakovat jednou týdně. Pokud nemáte doma deodorant speciálně určený na nohy můžete jako náhradu použít i běžný deodorant. Ideální je použít Sport verzi deodorantů, které by měly mít silnější účinky. Například pánský deodorant Fa Sport s příjemnou vůní zajišťuje pocit svěžesti a sucha po celý den. Proti pocení nohou pomáhá i obyčejný dětský pudr či zásyp. Můžete ho aplikovat do bot nebo na nohy.

 

pánský deodorant Fa Sport

 

Mějte po ruce náhradní ponožky

Náhradní ponožky vám v kabelce či batohu nezaberou mnoho místa a mohou zachránit situaci se smradlavý zpocenýma nohama. Nejlepší jsou ponožky s co nejvyšším podílem bavlny nebo ponožky speciálně určené pro lepší odvádění potu. Vhodné jsou i sportovní ponožky s příměsemi bambusu nebo stříbra, s antibakteriálními účinky. Pozor vyhněte se příměsím s nylonem!

 

Noste prodyšnou obuv

Noste prodyšnou obuv

Pocení nohou v botách je poměrně častým problém způsobeným i nesprávným výběrem obuvi. Výběr správných bot dokáže zázraky. Raději investujte do certifikované obuvi z prodyšných materiálů, ideálně z kůže nebo plátna. Dejte si pozor, aby vám boty nebyly těsné. Nohy by se vám mohli potit mezi prsty. Vložky bot je také důležité pečlivě vybírat. Měly by být vyrobeny z materiálů absorbujících vlhkost.

 

Jak zachránit nepříjemnou situaci se zpocenýma nohama?

V nouzovém případě můžete chodidla potřít alkoholem nebo i Alpa, pokud ji máte zrovna po ruce. Rozetřete alkohol / Alpu i mezi prsty. Alkohol nejenže eliminuje zápach nohou, ale dokáže i zamezit nadměrnému pocení. Tuto metodu však nepoužívejte často, neboť vede k nezdravému vysychání pokožky.

 

Domácí lázně jako prevence proti pocení nohou

Domácí lázně jako prevence proti pocení nohou

  1. Lázeň v černém čaji, který obsahuje taniny, látky potlačující pocení.
  2. Efektivní jsou i střídavé koupele studenou a teplou vodou. Změna teploty totiž stahuje cévy a tím snižuje i pocení nohou.
  3. Během horkých letních dnů si můžete připravit domácí lázeň na nohy spařením 10 listů vlašského ořechu v 1,5l vody. Nechte listy 10 utratit louhovat. Potom na 15 minut ponořte do koupele nohy. Pozor neobarte se.
  4. Účinné je i namáčení nohou do ledové vody s citrónovou kůrou.

 

Věříme, že se zpocenýma nohama si tak snadno poradíte a budete vědět jim i předcházet i díky našim šikovným radám.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze