Kategorie
 
 
 
 
 
Zdravé stravování

Jaké jsou pozitivní a negativní účinky kofeinu na organismus?

Zamysleli jste se už nad tím, jaké jsou plusy a mínusy kofeinu pro váš organismus? Stává se vám, že po večerním šálku kávy usnete jako miminko? Proč tomu tak je? Jaké účinky má kofein na naše tělo? A kde všude se kofein nachází?

Jaké jsou pozitivní a negativní účinky kofeinu na organismus?

Kofein je látka, kterou najdeme volně v přírodě ať už v podobě kofeinových zrn nebo jako součást rostlin např. na čajových listech, ořechů guarany či kakaových bobech. Také jej lze syntetizovat i v laboratoři. Tuto formu syntetického kofeinu najdeme zejména v doplňcích výživy.

 

Jaké jsou nejběžnější zdroje kofeinu?

Běžný člověk denně konzumuje přibližně 1 gram kofeinu. Trvá až 12 hodin, než opustí naše tělo. Z jakých zdrojů kofein čerpáme?

 

  • Káva: Zřejmě prvním nejznámějším zdrojem je šálek dobré kávy, který obsahuje přibližně 200 mg kofeinu.

 

Julius Meinl mletá káva Jubilaumg 500 g

 

Julius Meinl mletá káva Jubilaumg: Tato kávová směs je pravá vídeňská pražená s jemnou chutí a jemným aroma, které přetrvává v ústech a zanechává svěží a sladkou pachuť.

 

  • Zelený čaj: Dalším poměrně známým je zelený čaj. Průměrný šálek obsahuje asi 70 mg kofeinu.

 

Teekanne Bio Zelený čaj

 

Teekanne Bio zelený čaj: Je jemný, kyselý zelený listový čaj z Číny, mateřské země čaje, s medově-žlutou barvou nálevu. Nyní s o 25 % vyšším obsahem.

 

  • Sklenice koly: Také obsahuje přibližně 50 mg kofeinu.

 

Coca Cola nealkoholický nápoj v plechovce 0,33 l

 

  • Čokoláda: Ve 100 g mléčné čokolády najdete přibližně 23 mg kofeinu. Množství kofeinu stoupá úměrně s množstvím obsahu kakaa.

 

Lindt Thins Dark plátky hořké čokolády 125 g

 

Lindt Thins Dark plátky hořké čokolády: Extra tenké plátky hořké čokolády, s obsahem kakaové sušiny v hořké čokoládě nejméně 52 %. Výjimečně hebká čokoláda přináší dokonalý chuťový zážitek.

 

  • Tablety na bolest hlavy: Možná překvapivé, ale i pilulky na utišení bolesti jsou poměrně bohaté na obsah kofeinu. 1 tableta = přibližně 200 mg kofeinu.
  • Doplňky stravy: Většinou s obsahem syntetizovaného kofeinu.

 

Mechanismus účinku kofeinu na organismus

Mechanismus účinku kofeinu na organismus

Kofein je známý stimulant. Na jaké oblasti našeho organismu má vliv? Hlavním účinkem je, že potlačuje adenosin. (Jeho účinek je zpomalení nervové aktivity, rozšíření krevního řečiště a ospalost.) Kofein se podílí na zvýšení tvorby dopaminu (neurotransmiteru „rozkoše“), serotoninu a adrenalinu. A zvyšuje koncentraci kyseliny gama-aminomáslové, která ovlivňuje neurotransmiter množství aktivit nervové soustavy.

 

  • CNS (centrální nervová soustava) : Váže se na stejné receptory jako adenosin, čímž způsobuje řadu chemických reakcí, které způsobují stimulování organismu.
  • Mozek: Jedná se konkrétněji o zvýšení aktivity mozkové činnosti, čehož následek je zvýšená tvorba adrenalinu. Tímto způsobem napomáhá ke hubnutí (blokuje tvorbu inzulínu, který brání využívání energie z tuků).
  • Vliv na spánek: Je způsoben tím, že blokuje adenosin, jehož účinek na organismus způsobuje: zpomalení nervové aktivity, rozšíření krevního řečiště a ospalost. Účinek kofeinu je opačný.

 

Jaké jsou negativní účinky kofeinu?

Ano, každá mince má dvě strany. I při kofeinu musíme být opatrný. Pozor, bychom si měli dát hlavně na návyk. Buduje se snadno vzhledem k podpoře tvorby adrenalinu, snížení ospalosti a stimulaci tvorby dopaminu (neurotransmiteru „rozkoše“). Při vynechání „dávky kofeinu“ se v případě návyku mohou objevit známky deprese. Organismus si časem vybuduje jistou toleranci na kofein. Nicméně zvyšování dávky jeho účinky nezlepší. Pomůže spíše odepřít si nějakou dobu (cca měsíc) kofein a tolerance zmizí.

 

Jak kofein dávkovat „zdravě“? Neměli byste přesáhnout 4 – 6 mg kofeinu/kg vaší hmotnosti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze