Kategorie
 
 
 
 
 
Praní

Chcete voňavé a čisté prádlo? Nezapomínejte na základní pravidla při praní

Samozřejmě, že to všichni víme, a přesto se najde dost lidí, kteří si praním poškodí oblečení. Ptáte se, jak je to možné? Celý proces praní totiž vyžaduje dostatek pozornosti a také znalostí. Moderní technologie vše mění, a i při praní potřebujete know how. Komu to neřekla máma, případně se nenaučil z vlastní špatné zkušenosti, tomu poradíme my - myAustria.cz.

Chcete voňavé a čisté prádlo

Každý umí prát. Nebo ne?

Praní je obecně velmi jednoduchá věc. Stačí špinavé prádlo vložit do pračky, přidat prací prostředek a počkat. Nebo už to nestačí? Automatické pračky nám náramně usnadnily život. Namísto hodin strávených nad vanou můžeme klidně odpočívat a na čisté oblečení si jen počkat. Kde je tedy problém? Na trhu existuje mnoho prášků, gelů, aviváží, pracích programů, značek a všeho možného. Kdo se v tom má vyznat? Někdy nám už nestačí jen selský rozum, abychom získali co nejlepší výsledek. Proto jsme se u nás na myAustria.cz rozhodli, že se blíže podíváme na všechny úkony spojené s dosažením dokonale čistého a voňavého prádla.

 

Pozor si dejte už na začátku – třídit, třídit, třídit

Samotné praní začíná první fází, tedy tříděním. Nestačí rozdělit jen barvy. Bílá, černá a barevné už dnes není dost. Třeba se zaměřit i na různé druhy látek a tkanin, abyste si nezničili delikátní prádlo. Rifle se saténem, ​​přestože jsou jedné barvy, k sobě nepůjdou. Druhým bodem je teplota. Při ní byste měli sledovat piktogramy napsané na samotném oblečení. Přestože s moderními prášky můžeme prát na stále nižších teplotách, u některých tkanin je nutné nastavit nižší případně i vyšší teplotu. Například ložní prádlo si pro dokonalé vyprání vyžaduje vyšší teploty, ale vaše oblíbená košile by i 60 stupňů mohlo po pár vypráních zničit. Následně myslete na to, jak moc jsou oděvy špinavé. V minulém blogu jsme si už vzpomínali, že i druh špíny umí sehrát významnou roli, a tak hoďte pořádně zašpiněné věci na jiný program. Použijete při nich možná více pracího prostředku a vyšší teplotu, což by opět mohlo poškodit jemnější oblečení. Kolikrát jste si už našli nové kousky nepříjemně zabarvené? Stačí, aby prala naše polovička, případně se zatoulalo jedno tílko a pohroma je na světě. Barvy je třeba respektovat a ty nejintenzivnější prát jedině se stejným odstínem.

 

Plná či prázdná pračka?

Už jste si vytáhli z pračky neoprané prádlo? Případně vám na ní zůstaly stopy po prášku či gelu? Problémem může být například to, že jste pračku doslova přecpali. Buben naplněný až po samý vrch totiž může způsobit, že se pračka bude posouvat, sníží se účinnost praní, prádlo se opotřebuje a také motor se vám spíše porouchá. Opakem je pak prázdný buben, který není ekonomický. Ideální stav je takový, že mezi oblečení a vrch bubnu strčíte nataženou dlaň. V případě některých látek, jako vlny, je lepší pračku naplnit jen do poloviny.

Pravidla při praní

Jak s pracími prostředky?

V dalším kroku přijde na řadu prací prostředek. O jejich formách jsme na myAustria.cz psali už v minulém blogu. Vysvětlili jsme si, jak důležité je rozlišovat univerzální a speciální prášky. Jejich správným používáním totiž můžeme prádlo ochránit. Univerzální jsou obecně vhodnější pro intenzivní špínu, zatímco speciálně více pečují o textilie a barvy. Nejlepší možností je vybrat správnou formu, abychom dosáhli toho nejlepšího výsledku a uchovali si oblečení jako nové.

 

Kolik prostředků mám vlastně použít?

A kolik toho prášku máme vůbec dát? Kdysi platilo, že čím více, tím lépe, ale ty časy jsou už dávno za námi. Dnešní koncentrované prostředky umožňují použít i menší množství pro větší objem oblečení. Nejlepší je sledovat doporučení samotných výrobců. Každé balení má napsáno, kolik prostředku je třeba v jakých podmínkách použít. Důležité jsou tři faktory: množství prádla, míra znečištění a tvrdost vody. Ta umí zásadně ovlivnit účinnost. V zásadě platí, že čím tvrdší voda, tím více prostředku budete potřebovat

 

Nezapomeňte na správný program

Poslední fází před praním je samotný výběr pracího programu. Moderní pračky nabízejí nespočet možností a vám stačí si vybrat tu, kterou potřebujete. Perete vlnu? Rifle? Sportovní oblečení? Tmavé? Toto vše dokážou pračky rozlišit a následně upravit proces podle vašich potřeb. Nastavit si zvlášť můžete například teplotu praní. Jak už jsme psali, dnešní prostředky umožňují prát již při velmi nízkých teplotách. S nejnovějšími prémiovými pracími prostředky umíte vyprat běžně znečištěné oblečení i při 20 °C či 30°C. Navíc tak ušetříte na energiích a budete napomáhat v chránění naší planety. Na závěr ještě zůstává ždímání a vaše úsilí je téměř ukončeno. Příliš mnoho otáček může prádlo zničit, takže vybírejte pečlivě. Bavlna snese i 1600 otáček za minutu, ale například ždímat vlnu se vůbec nedoporučuje, případně jen na nejnižších otáčkách

 

A máme to za sebou

Pro mnohé z nás je toto denní rutina a nad výběrem nemusíme vlastně ani přemýšlet. Všechno jde automaticky, téměř jako naše pračka. I tak jsme si to všechno raději pěkně shrnuli, abychom v budoucnosti nepřišli ani o jednu halenku či krajkové prádlo. Pokud si k těmto pravidlům přidáte kus zdravého rozumu, určitě vždy dosáhnete toho, co všichni chceme. Čisté a voňavé oblečení.

 

Myaustria.cz vám s tímto umí pomoci a přímo domů vám může přivézt ty nejlepší prostředky rakouské kvality. Dovoz po celém území Česka;)

Hodně zdaru při praní.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze