Kategorie
 
 
 
 
 
Krása

Přírodní kosmetika: Trend nebo nezbytnost?

Přírodní kosmetika v současné době zažívá vzestup. Ať je to trend, nebo nutnost necháme k posouzení každého z vás.

Přírodní kosmetika: Trend nebo nezbytnost?

Někdo hledá kvalitní složení bez syntetických sloučenin, někdo se rozhoduje na základě recenzí blogerů. Jisté však je, že je jednoznačně zdravější a z ekologického hlediska šetrnější k životnímu prostředí.

A jelikož toto téma nás v Drogerce velmi zajímá, vyzpovídali jsme skutečnou odbornici Maťku, vystudovanou chemičku a zakladatelku značky přírodní, ruční vyráběné slovenské kosmetiky 2SIS.


JAK ZJISTIT, ZDA JE KOSMETIKA OPRAVDU PŘÍRODNÍ NEBO OBSAHUJE ŠKODLIVÉ LÁTKY?

Každá látka v našem těle či na zemském povrchu má své chemické složení. Tyto látky mohou být různého původu a vyskytují se v našem okolí buď přirozeně, nebo je člověk produkuje uměle. V tomto případě se tedy jedná o látky syntetické.

Látky syntetického původu jsou v mnoha případech bezpečné. Nicméně, setkáváme se s případy, kdy jsou látky (parabeny, silikony, SLS atd.) označovány za nebezpečné. Dlouhodobě mají své místo ve výrobních procesech produktů z různých odvětví a my jsme tak vystaveni každodennímu kontaktu s nimi. Škodlivé chemikálie se využívají v běžně užívaných přípravcích. Navzdory všeobecně známé škodlivosti je jejich použití povoleno, i když regulováno. Tímto způsobem by měla být zajištěna ochrana zdraví spotřebitelů.

Určitě vás nepřekvapí, řeknu-li, že množství těchto škodlivin se nachází právě v kosmetice, kterou máte například i vy v koupelně. Společnosti vyrábějící běžně dostupné kosmetické přípravky dávají obrovské peníze na propagaci. Reklama na nás útočí z televize, billboardů, časopisů nebo internetu. Kvantita nahradila kvalitu. Pod tlakem marketingových nástrojů si často ani neuvědomujeme, co nakupujeme.

 

NA KTERÉ SLOŽKY SI MÁME DÁT POZOR? JAK JSOU OZNAČENY NA ETIKETÁCH PRODUKTŮ A JAK ŠKODÍ NAŠEMU TĚLU?

 

PARABENY

Syntetický konzervant našel široké uplatnění v péči o pleť – není to tak dávno, co byly téměř stejně běžnými produkty jako voda. Přirozeně se vyskytují v ovoci a zelenině, kde hrají roli obranného mechanismu proti různým vnějším nástrahám a vlivům. Syntetická odrůda se používá ve výrobcích za stejným účelem. Proč mít obavy z parabenů? Bylo zjištěno, že parabeny dokáží narušit fyziologii důležitých funkcí a mají mírné estrogenní účinky na tělo (může způsobit nebo urychlit vznik rakoviny prsu). Mohou také způsobit lokální kožní reakce. Nejsou schváleny pro použití v přírodní kosmetice. Název podle INCI (označuje mezinárodní názvosloví kosmetických složek): metylparaben, ethylparabenem, propylparaben, butylparaben, hepthylapraben nebo cokoli spojené se slovem paraben

 

SILIKONY

Mají tzv. semiokluzivní efekt. To znamená, že vytvářejí film a vyhlazují pokožku. Stávají se jakoby „druhou vrstvou kůže“ a „chrání“ ji před vnějšími vlivy. Právě díky této vrstvě pokožka líní a stává se závislou na silikonech. Silikony mají také kumulativní efekt. Snadno se hromadí a ukládají například v pórech naší pokožky. A je velmi obtížné se jich zbavit. Dalším důkazem hromadění silikonů na pokožce je jev, kdy se po osprchování a při sušení pokožky ručníkem objevují zvláštní malé kuličky, které se podařilo ručníkům setřít. Ne, to není „stará“ kůže, jak si namlouváte. Je to vrstva silikonů, která se již neuchytila ​​do pórů pokožky. Kromě těchto silikonových nevýhod, je zde jedna, která je opravdu znepokojující. Molekuly silikonů jsou chemicky inertní (neschopné reagovat), velmi stabilní, a to vyvolává otázku o jejich rozkladu. Silikon se zcela rozloží po 400-500 letech (!), což vede k rizikům narušení ekosystému a obrovského znečištění. Název podle INCI: Cyslomethicone, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Dimethicone, phenyl trimethicone, Trimethylsiloxysilicate, Polymethylsilsesquioxane

 

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate)

Tyto látky se řadí do třídy tenzidů (povrchově aktivní látky, čistící detergent). Nacházejí se ve všech pěnících produktech: sprchové gely, šampony, zubní pasty, emulze na mytí obličeje atp. Některé tenzidy mohou narušit ochrannou vrstvu kůže, tím pádem se stává propustná pro příjem dalších složek. Často to může být důvodem suché pokožky nebo vzniku ekzémů. Takže pokud trpíte jedním ze zmíněných problémů, důvodem mohou být tenzidy SLS a SLES. Přečtěte si etikety výrobků ve vaší koupelně. SLS je schválenou látkou pro použití v kosmetice v rámci COSMOS standard (certifikace pro přírodní a organickou kosmetiku). SLES není schválen žádnou certifikační organizací, protože je považován za dráždivý pro kůži a oči. Název podle INCI: Sodium lauryl sulfate (SLS), Sodium laureth sulfate (SLES)

 

PROPYLEN GLYKOL (PG) a POLYETYLEN GLYKOL (PEG)

Propylen glykol je petrochemického původu a je nejčastěji používaným syntetickým zvlhčovačem a emulgátorem. Je známo, že může způsobit kožní reakce jako je kopřivka a ekzém. Rovněž i PEG způsobuje tyto kožní problémy. Používá se jako zesilovač penetrace. Za zkratkou PEG vždy následuje číslo. Čím vyšší číslo, tím je větší síla vlastnosti senzibilizátoru kůže. Všechny syntetické verze (propylen glykol může být také vyroben fermentací, která může být označena za přírodní zdroj) nejsou schváleny pro použití v přírodní nebo organické kosmetice. Existují dva glykoly schválené pro použití v rámci certifikace Ecocert: propandiol a pentylen glykol (vyrobeno z kukuřice nebo cukrové třtiny). Název podle INCI: PEG (za kterým následuje číslo, které označuje jeho molekulovou hmotnost). Propylenenglycol, PG / Propandiol.

 

MINERÁLNÍ OLEJ A VAZELÍNA

Minerální olej je čirá tekutina bez zápachu vyrobená z ropy. V kosmetice je používán pro jeho velmi nízkou cenu, neschopnost reagovat a dlouhou trvanlivost. V konečném důsledku nemá žádné pozitivní účinky na kůži. Přesto je základem hydratačních či čistících produktů. Minerální olej je vedlejším produktem ropného průmyslu. Musí být otestován, aby se zajistilo, že není kontaminován karcinogeny. Mimochodem, minerální olej je složkou motorových olejů a jiných technických mazadel. Dobré, co? Smutné je, že levná ropa bez prospěšných účinků je základem složení drahých a značkových výrobků. Vazelína, rovněž vedlejší produkt ropného průmyslu, je obsažena v krémech na dětské zadečky, balzámech na rty a ve všech dalších výrobcích balzámového typu. Vazelína je polotuhá látka bez zápachu. Název podle INCI: paraffinum liquidum, petrolatum, petroleum, paraffin oil and mineral oil.

 

Přírodní kosmetika: Trend nebo nezbytnost?

PROČ VÝROBCI TYTO ŠKODLIVÉ LÁTKY POUŽÍVAJÍ?

Je to právě kvůli jejich konzistenci či vlastnostem (čirost bez zápachu), přestože na pleť nemají pozitivní účinky, jejich účinky jsou spíše žádné nebo krátkodobé, které však z dlouhodobého hlediska pleti/pokožce škodí. Hlavním důvodem, proč jejich výrobci používají je jejich nízká cena.

 

NACHÁZÍ SE TYTO PRODUKTY I V PŘÍRODNÍ KOSMETICE? JAKOU KOSMETIKU SI MÁME VYBRAT? A PROČ POUŽÍVAT PŘÍRODNÍ KOSMETIKU?

My jsme jednoznačně za stoprocentně přírodní. V kvalitní přírodní kosmetice jen stěží najdete nebezpečnou syntetiku. Nacházejí se v ní látky přírodního původu., které byly šetrně zpracovány, aby se zachovaly všechny jejich pozitivní účinky. V takové kosmetice se samozřejmě nacházejí i konzervanty, které ovšem nesnižují její kvalitu. Právě naopak. Jsou velmi důležité k tomu, abychom kosmetiku dokázali uchovávat při pokojové teplotě a delší dobu. Konzervanty v přírodní kosmetice jsou přísně kontrolovány a jsou schvalovány různými institucemi, jako je například Ecocert. Nemusíte se tedy obávat podráždění kůže či jiných nepříjemných průvodních jevů po jejich použití. Například chemické tenzidy (čistící detergent) se nahrazují tenzidy například z kokosového oleje, který obsahuje saponin (to, co vytváří pěnu). Přírodní kosmetika využívá vysoce kvalitní suroviny od dodavatelů z ekologických hospodářství. To znamená také, že samotná výroba a odpad při ní vznikající, mají pozitivnější dopad na životní prostředí než v případě jejího syntetického konkurenta. Jako dalším pozitivem je, že testování neprobíhá na zvířatech. Bio a organická kosmetika se řadí do přírodní znamená totéž, tento druh kosmetiky bývá označen certifikačními známkami, jako například Bio, Organic, Ecocert, či Vegan Society.

Po tolika důležitých, možná i odstrašujících informacích pravděpodobně uvažujete nad změnou. Určitě doporučuji, abyste nepanikařili. Přechod na zdravější verzi kosmetiky není vůbec náročný, ovšem neočekávejte velké zázraky hned od prvního použití. Vaše pokožka se potřebuje zbavit nahromaděných syntetik, proto to může u některých jedinců trvat déle. Když už přijde do bodu zbavení se pokožky škodlivin, přijde na krok zregenerování a dlouhodobého uzdravení.

 

Věříme, že byl pro vás tento blog užitečný, téma přírodní kosmetiky ještě budeme rozebírat i v dalších článcích.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze